Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Rzeszów

Baseny stelażowe – podpowiadamy, jak je obudować

Co zrobić, aby umilić sobie lato w dobie pandemii, zwłaszcza w sytuacji, gdy wielu z nas znów będzie musiało zrezygnować z zagranicznych wyjazdów i pluskania się w turkusowych, ciepłych morzach czy błękitnych oceanach? 

Jeśli jesteście szczęśliwymi posiadaczami domu z własnym terenem, już dziś warto pomyśleć o zakupie basenu stelażowego, z którego podczas upałów będą chętnie korzystać zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Warto wiedzieć, że dostępne obecnie na rynku modele basenów różnią nie tylko wymiarami i kształtem (okrągłe lub prostokątne), ale przede wszystkim typem konstrukcji i materiałem wykonania. 

Biorąc pod uwagę powyższe względy, baseny ogrodowe można podzielić na dmuchane, rozporowe oraz baseny stelażowe. Tym ostatnim poświęcimy więcej miejsca, zwracając uwagę na zalety, jak również zalecane sposoby ich obudowania. Duża dostępność oraz bardzo prosty montaż sprawiają, że to właśnie konstrukcje tego typu są bardzo częstym wyborem wśród Polaków.

Co wyróżnia stelażowe baseny ogrodowe?

Skoro już znamy podstawowe rodzaje basenów ogrodowych, należy zastanowić się, który z nich będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem i jakie konsekwencje wiązać się mogą z dokonaniem właśnie takiego wyboru. W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na stelażowe baseny ogrodowe. Dlaczego?

Kluczem jest ich ogromna wytrzymałość, spora wysokość, a co za tym idzie, także i pojemność. W odpowiednio dobranych basenach stelażowych może zmieścić się nawet do dziesięciu osób, co sprawia, że jest to świetny wybór dla dużych rodzin. Pomocny w wyborze basenu będzie wpis opublikowany na stronie dom.wp.pl.

Baseny tego typu to też idealne rozwiązanie dla posiadaczy dużego ogrodu - taki basen doskonale urozmaici wolną przestrzeń wokół domu i stanie się przyjemnym miejscem wspólnej, rodzinnej rozrywki w upalne, letnie miesiące. Dostępne na polskim rynku baseny stelażowe prostokątne i okrągłe to letnie akcesoria, których popularność zyskuje z roku na rok. 

Ich trwała konstrukcja wspiera się na metalowym stelażu, a na nim znajduje się precyzyjnie rozłożona folia, do której można już wlewać odpowiednio przygotowaną wodę. Jeśli macie w planach zakup basenu stelażowego, musicie liczyć z większymi kosztami niż w przypadku nabycia basenu dmuchanego czy rozporowego i powinniście mieć świadomość, że baseny stelażowe to rozwiązanie dedykowane szczególnie posiadaczom nieruchomości ze sporym terenem wokół. 

Jak obudować basen stelażowy?

Niezależnie od tego, czy interesują was baseny stelażowe prostokątne czy okrągłe i jakie ich wymiary są dla was optymalne, należy wiedzieć, jak przygotować przestrzeń wokół domu pod montaż, by cały proces zajął możliwie jak najmniej czasu. Na szczęście, jest to łatwy do wykonania zabieg. Przeczytajcie nasze wskazówki „krok por kroku”, a wszystko stanie się jasne!

1. Dokładne pomiary

Obudowany basen zajmuje sporo miejsca i musi idealnie wkomponować się w przestrzeń wokół domu, dlatego koniecznie wymierzcie swój model i dodajcie do tego wymiaru dodatkowe pół metra na konstrukcję obudowy. Jeśli zależy wam na szczególnie praktycznej lokalizacji basenu stelażowego, warto przygotować sobie wstępny rysunek z planem projektu.

2. Wykopanie otworu pod instalację basenu

Kolejnym etapem pracy jest wykonanie odpowiedniej dziury w ziemi, do której częściowo włożymy basen stelażowy. Zdaniem specjalistów taki otwór pod montaż basenu ogrodowego powinien być o pół metra szerszy i dłuższy niż sam basen, co umożliwia sprawne umieszczenie jego dodatkowej zabudowy. 

3. Rozłożenie basenu

To będzie jeden z najprostszych, a zarazem najprzyjemniejszych etapów waszej pracy. Podejmując się tego zadania, pamiętajcie, że basen należy rozstawić tak, by zgodnie z naszymi wcześniejszymi radami, pozostawić około metra z każdej jego strony.

4. Tworzenie stelaża 

Idealny stelaż to taki, który wspiera się na podporze o wysokości co najmniej 1,5 metra. Do stabilnego i wytrzymałego stelaża można będzie przybijać kolejne elementy wspierające, najlepiej wcześniej zaimpregnowane i pomalowane na odpowiadający wam kolor.

Basen stelażowy to doskonały pomysł na miły relaks i orzeźwiającą kąpiel w upalne dni. Zanim odpowiecie sobie na pytanie, jaki model wybrać i jak obudować basen stelażowy, zastanówcie się nad idealnym miejscem pod jego wstawienie. Starajcie się przeznaczyć na niego teren osłonięty od wiatru, najlepiej w otoczeniu kojącej zieleni i z dala od spojrzeń ciekawskich.