Podopieczni Dziennego Domu Opieki Medycznej w Rzeszowie uczestniczyli w spotkaniu z policjantem. W trakcie prelekcji mieli okazję dowiedzieć się, jak nie stać się ofiarą przestępstwa w szczególności, jak uchronić swoje oszczędności przed działaniem oszustów.

Podkarpacka Policja prowadzi program profilaktyczny pod nazwą „ Bezpieczny Senior”, wdrożony i koordynowany przez  Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. W ramach przedsięwzięcia organizowane są m.in. prelekcje, warsztaty, audycje i publikacje, których celem jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa osób starszych.

Seniorzy, narażeni są w szczególności na utratę posiadanych oszczędności w wyniku oszustw dokonywanych metodą „na wnuczka” lub „na policjanta”. Metody działania sprawców ulegają zmianom, jednak najczęściej sprowadzają się do nawiązania kontaktu z ofiarą przez podszywanie się pod członka rodziny, funkcjonariusza Policji lub pracownika banku czy innej instytucji. Przestępcy przedstawiają tzw. „legendę” (np. wypadek z udziałem bliskiej osoby, zagrożenie zdeponowanych pieniędzy) i manipulując ofiarą i nakłaniają do przekazania - za pośrednictwem podstawionej osoby lub przelewem bankowym - znacznych kwot pieniędzy.

Sposoby działania oszustów omówił na wczorajszym spotkaniu, w gronie podopiecznych Dziennego Domu Opieki Medycznej Wojewódzkiego Zespołu Specjalistycznego w Rzeszowie asp. Jerzy Ossoliński z Wydziału Prewencji KWP w Rzeszowie. Mówił seniorom, jak radzić sobie w takich sytuacjach oraz gdzie szukać pomocy. Przestrzegał również przed nieuczciwymi praktykami konsumenckimi, wskazując na mechanizmy, które stosują nieuczciwi sprzedawcy.

Działania na rzecz seniorów są ważnym elementem przedsięwzięć profilaktycznych realizowanych przez podkarpacką Policję. Stanowią okazję do przekazania odbiorcom szeregu informacji, które mogą ich uchronić przed oszustami.

SENIORZE, ZADBAJ O SWOJE BEZPIECZEŃSTWO:

  • Zawsze sprawdzaj otrzymywane informacje o zdarzeniach losowych dotyczących członków rodziny kontaktując się z bliskimi. Być może ktoś próbuje wprowadzić Cię w błąd. W razie wątpliwości poinformuj Policję, dzwoniąc na nr 112. 
  • Kiedy obca osoba przedstawia się jako pracownik administracji, urzędnik czy sprzedawca, żądaj okazania dokumentu tożsamości. Jeśli jej wizyta wiąże się z wykonywanymi obowiązkami służbowymi czy zawodowymi, z pewnością nie będzie miała nic do ukrycia.
  • Nigdy nie przekazuj pieniędzy obcym osobom, nie dokonuj przelewu na ich żądanie. Policja nigdy nie pośredniczy w przekazywaniu pieniędzy.
  • Zachowaj ostrożność podczas wizyty obcej osoby, nie pozostawiaj nikogo samego w pomieszczeniu. Nie wszyscy „goście” mają dobre zamiary.
  • Nie informuj o miejscu przechowywania gotówki oraz kosztowności w domu.
  • Nie podpisuj  pod presją umów sprzedaży lub świadczenia usług. Dokładnie zapoznaj się z treścią umowy.

Wydział Prewencji KWP w Rzeszowie