Co to jest edamame i jakie są właściwości tej rośliny?

Edamame to jeden ze składników kuchni japońskiej, który można spotkać w menu typowych restauracji orientalnych, zarówno jako przystawkę, dodatek do dań, jak i deser. Jest to bardzo modne jedzenie i można je również znaleźć w supermarketach i przyrządzić samemu w domu. W tym artykule opowiemy Wam więcej o tym, czym jest edamame, jak je przygotować i jakie korzyści zapewnia naszemu organizmowi.

Co to jest edamame?

Dosłownie oznacza to "fasolkę szparagową". Edamame to tradycyjna fasola sojowa, która w kuchni japońskiej występuje najczęściej jako przekąska. Jest ona miękka i kremowa, można ją znaleźć ze skorupą, lub bez. Strąki te można spożywać w łupinach lub w całości, ponieważ są bardzo delikatne. Najczęstszym sposobem jedzenia jest ich ugotowanie i posolenie, ale istnieje wiele przepisów, w których można je wykorzystać, aby zachwycić najbardziej wymagających smakoszy. W supermarketach można je również kupić w formie mrożonej po bardzo przystępnych cenach.

Historia edamame

Uprawa tej rośliny sięga XIII wieku. Wywodzi się z Japonii, o czym świadczy odręczna notatka buddyjskiego świętego Nichirena Shônina, w której dziękował on jednemu ze swoich uczniów za edamame dostarczane do jego świątyni. Obecnie roślina wiąże się popularność sushi i innych japońskich potraw. W Kalifornii, w USA, w latach 80. rosło zainteresowanie japońskimi restauracjami, w których edamame było jedną z przystawek podawanych gratis do piwa w restauracji sushi.

Jak przygotować edamame?

Przygotowanie edamame nie jest wcale skomplikowane. Przede wszystkim nie można czekać, aż strąki fasoli dojrzeją. Przed gotowaniem odcina się tylko końcówki. Gotować można na parze lub po prostu w garnku, dodając sól do wody. Czas gotowania wynosi od 5 do 10 minut. Jeśli chodzi o ich spożycie, niektórzy ludzie jedzą je świeżo ugotowane. Najczęściej jednak jest tak, że po ugotowaniu wkłada się je do zimnej wody. Podaje się je przy stole, dodając imbir i sos sojowy. Można je nawet podsmażać z kremem warzywnym.

Edamame to warzywo, które może być przygotowywane w różnych przepisach, do których dodaje się również inne rodzaje przypraw, takie jak: pieprz syczuański, sezam prażony, cytrynę, oliwę z oliwek i inne. Do tego zazwyczaj towarzyszy im orientalny makaron, ryż lub białko mięsne. Ze strąków soi można przyrządzać również desery, takie jak słynne "mochi" ze słodką polewą z kremu z edamame.

Edamame przypisuje się wiele właściwości zdrowotnych, wśród których wyróżniają się następujące:

  • Jest to żywność niskokaloryczna i dostarcza niezbędnych składników odżywczych dla organizmu i zapewnia sytość. Polecana jest dla osób, które chcą przeprowadzić dietę odchudzającą.
  • Zawiera izoflawony, które przyczyniają się do odpowiedniego poziomu hormonów. Nie jest to jednak produkt zalecany dla osób z problemami tarczycy.
  • Jest ważnym źródłem białka roślinnego, dostarczającym naszemu organizmowi energii.
  • Jest zaliczany do żywności o wysokiej zawartości błonnika, który sprzyja optymalnemu funkcjonowaniu układu pokarmowego, regulując tranzyt jelitowy.
  • Zawiera minerały takie jak żelazo, wapń, miedź, cynk, fosfor i magnez, a także witaminy K, C i B, które pomagają chronić układ odpornościowy.
  • Obniża poziom glukozy we krwi, dlatego polecany jest osobom chorym na cukrzycę.
  • Korzystnie wpływa na układ kostny, dzięki czemu pomaga zapobiegać chorobom takim jak zapalenie stawów i osteoporoza.
  • Jest to żywność, która sprzyja celiakii, ponieważ nie zawiera glutenu.
  • Zwalcza wolne rodniki, zapobiegając przedwczesnemu starzeniu się skóry.

Jeżeli chcesz spróbować edamame, odwiedź restaurację na warszawskim tarchominie - https://goldsushi.pl/sushi-tarchomin/ - dowiedz się więcej.