48 zadaszonych miejsc postojowych na rowery powstało przy szkole podstawowej nr 18. Dwie nowoczesne wiaty można wykorzystać także do przechowywania hulajnóg.

Zgodnie z przedwyborczymi zapowiedziami, prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek kładzie duży nacisk na rozwój infrastruktury rowerowej w mieście. Kolejnym elementem, który udało się właśnie zrealizować są dwie zadaszone wiaty na jednoślady, wybudowane obok Szkoły Podstawowej nr 18 przy ul. Błogosławionej Karoliny.

- Chcę, aby Rzeszów był miastem nowoczesnym i ekologicznym, prawdziwym Smart City. Dlatego będziemy inwestować między innymi w drogi i parkingi dla rowerów. Mam nadzieję, że dzięki temu jak najwięcej mieszkańców zrezygnuje z jazdy samochodem, na rzecz ekologicznych form transportu. Liczę, że także te dwie nowe wiaty będą codziennie pełne rowerów i hulajnóg – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Wiaty przy SP 18 zostały wybudowane w systemie modułowym, dzięki czemu w przyszłości będzie można je łatwo rozbudować. Są wykonane ze specjalnie przygotowanych elementów stalowych, odpornych na uszkodzenia mechaniczne. Pod dachem jest łącznie 48 miejsc na rowery oraz dodatkowa powierzchnia na hulajnogi. Wewnętrzne oświetlenie wyposażono w czujniki zmierzchu i ruchu, dzięki czemu po zmroku światło włącza się automatycznie, kiedy do środka wchodzi człowiek. Wiaty nie wymagają przyłączenia do sieci energetycznej, ponieważ wszystkie elementy zasilane elektrycznie wykorzystują energię wytwarzaną przez panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu.

Budowa wiat kosztowała 156 tysięcy złotych i zajęła dwa tygodnie.