Co przemawia za wyborem projektorów? Czy to dobra alternatywa dla telewizora?

Istnieje naprawdę ogromna liczba przypadków, kiedy wraz z rozwojem technologii niektóre rozwiązania wypierały te, które były nam dobrze znane, a my jako użytkownicy byliśmy do nich bardzo przyzwyczajeni. Idealnym przykładem jest tutaj ewolucja mediów, kiedy to prasa musiała nieco ustąpić, kiedy pojawiło się radio, kolejno przez lata prym miała telewizja, po czym pojawił się Internet, który dominuje po dziś dzień i nie wydaje się, aby w najbliższym czasie miało się to zmienić z uwagi na to, jak ogromne możliwości jest nam w stanie zaoferować. Zwykłe telefony komórkowe również nie są już dziś prawie w ogóle użytkowane, ponieważ niemal każdy posiada smartfona. Czy podoba sytuacja czeka przypadek projektorów i telewizorów? Póki co ciężko jednoznacznie odpowiedzieć, jednak warto pochylić się nad tym, czy projektor może okazać się dobrą alternatywą.

Dla wielu projektory kojarzą się głównie z kinem, natomiast minęły już czasy, kiedy to tylko tam były one użytkowane. Dziś możemy korzystać z ich funkcjonalności niemalże wszędzie, a ich obecność na uczelniach, w szkołach, biurach, czy też w innych salach prezentacyjnych jest już na porządku dziennym. Nie każdy jednak oswoiłem się jeszcze z faktem, że równie dobrze możemy czerpać z ich dobrodziejstw w naszych domach. Fakty są takie, że istnieje wiele argumentów za wyborem rzutników, ponieważ te najnowsze modele zapewniają osiągi, które robią naprawdę spore wrażenie i wiele wskazuje na to, że będą one jeszcze lepsze.

Wielkość i jakość obrazu, czyli coś w czym projektory wcale nie ustępują zbytnio telewizorom

Jaką przekątną posiada Twój obecny telewizor? Zapewne mieści on się gdzieś w granicach od 40 do maksymalnie 70 cali. Jeśli posiadasz większy to oznacza, że musiałeś zmierzyć się z dość dużym wydatkiem, a warto wiedzieć, że przeciętnej klasy projektor pozwoli nam na uzyskanie obrazu o wielkości około 100 cali i to wcale bez konieczności wydawania wielu pieniędzy – to już praktycznie standard. Co więcej, możemy być również spokojni o jakość obrazu, ponieważ przy takich rozmiarach musi być ona przynajmniej zadowalający. Dlatego technologia full HD to już nic wygórowanego, natomiast bez problemu odnajdziemy takie modele projektorów multimedialnych, dzięki którym uzyskamy jakość 4K, a nawet i 8K, natomiast w tym przypadku będziemy musieli już wygospodarować znacznie większy budżet. To wszystko sprawia, że w naszym domowym zaciszu będziemy w stanie zorganizować sobie swoją własną salę kinową o której zawsze marzyliśmy, a seanse filmowe i wieczorne oglądanie seriali już nigdy nie będzie takie jak dawniej. Pamiętajmy jednak, że projektor zwykle posiada swoją ograniczoną żywotność lampy, dlatego nie jest to dobre rozwiązanie, jeśli jesteśmy użytkownikiem, który lubi przełączać się pomiędzy kanałami, śledzić programy informacyjne i traktuje telewizję jako tło do pracy lub innych czynności domowych. W takiej sytuacji często po prostu lepiej postawić na telewizor. Rzutnik lepiej sprawdza się wówczas, kiedy oglądamy nieco rzadziej, jednak zależy nam bardziej na efekcie i wrażeniach, jakie idą za tym.

Jakie jeszcze elementy sprawiają, że projektory są pozycją godną naszej uwagi?

Na pewno warto mieć na względzie fakt, że projektor wcale nie musi być na stałe przytwierdzony w naszym salonie pod sufitem, ponieważ zawsze można go wygodnie ustawiać na statywie, co znacząco zwiększa nasze możliwości pod kątem logistyki. Rzutniki często posiadają dedykowane walizki, do których z łatwością zapakujemy cały sprzęt, aby skorzystać wszędzie tam gdzie tylko mamy na to ochotę. Oznacza to, że w ten sposób możemy zorganizować w łatwy sposób kino plenerowe we własnym ogrodzie, przedstawić prezentację w biurze lub na uczelni, ale też zorganizować pokaz fotografii na wernisażu lub w restauracji na firmowej imprezie. Trudno wyobrazić sobie, aby to samo były nam w stanie zaoferować znacznie popularniejsze dziś telewizory, natomiast ostateczny wybór zależy oczywiście od naszych indywidualnych preferencji.