Co się dzieje z Twoim ciałem, gdy chodzisz: Korzyści zdrowotne wynikające z chodzenia‍

Czy wiesz, że spacerowanie zaledwie 30 minut dziennie może przedłużyć Twoje życie aż o pięć lat? Czy wiesz, że zaledwie 20 minut spaceru każdego dnia może zmniejszyć ryzyko rozwoju cukrzycy i chorób układu krążenia o ponad 40%? Czy wiesz, że chodzenie zmniejsza stres, poprawia koncentrację i pamięć, obniża ciśnienie krwi, a także poprawia sen? Korzyści płynące z chodzenia są liczne, znaczące i widoczne. Jeśli chodzi o aktywność fizyczną, nic nie pobije chodzenia. Jest to proste, wygodne i dostępne dla każdego - nie wymaga członkostwa w siłowni.

Jak dużo chodzenia wystarczy?

Ilość chodzenia wymagana dla uzyskania korzyści zdrowotnych zależy tak naprawdę od aktualnego poziomu aktywności fizycznej każdej osoby. Niektóre wytyczne obejmują: Jeśli obecnie nie spełniasz zalecanej ilości aktywności fizycznej, chodzenie 30 minut dziennie może być Twoją przepustką do lepszego zdrowia. Jeśli już spełniasz zalecaną ilość aktywności, to możesz chodzić trochę więcej lub wybrać inne aktywności, które spalają więcej kalorii. Jeśli chcesz stracić na wadze, wtedy będziesz chciał dążyć do 150 minut aktywności aerobowej o umiarkowanej intensywności tygodniowo.

  • Dla dodatkowej utraty wagi, można również zrobić ćwiczenia treningu siłowego, takich jak podnoszenie ciężarów, w sumie dwa razy w tygodniu.
  • Chodzenie to świetny sposób na budowanie zdrowia sercowo-naczyniowego.

Najlepszym sposobem na rozpoczęcie czerpania korzyści z chodzenia jest powolne budowanie swojego nawyku chodzenia. Zacznij od 3-milowych spacerów dwa razy w tygodniu, a następnie powoli przejdź do 5-milowych spacerów dwa razy w tygodniu. Pozwoli to Twojemu ciału dostosować się do nowego poziomu aktywności, zapobiegając kontuzjom i nadmiernej eksploatacji. Aktywność aerobowa to każdy rodzaj aktywności fizycznej, który sprawia, że się pocisz i jest to najlepszy sposób na poprawę sprawności układu krążenia.

Psychiczne i emocjonalne korzyści z chodzenia

Chodzenie to doskonały sposób na zmniejszenie stresu, poprawę koncentracji i poprawę nastroju. Ponieważ chodzenie jest aktywnością o niskim wpływie, jest świetne dla osób z lękiem lub zaburzeniami nastroju, ponieważ nie wywiera zbyt dużego nacisku na stawy, jak bieganie lub jogging. Nawet 10-minutowy spacer może zmniejszyć niepokój, złość i depresję. Spacer może pomóc Ci oczyścić głowę, zyskać lepszą perspektywę na sytuację i uwolnić się od nieprzyjaznych uczuć. Może to być szczególnie przydatne, jeśli masz stresującą pracę lub sytuację życiową, albo jeśli masz do czynienia z wieloma emocjonalnymi wstrząsami. Spacer to także świetny sposób na budowanie więzi społecznych. Łatwo jest iść na spacer samemu i skupić się na własnych myślach, ale można to również zrobić w otoczeniu grupy, co czyni go świetnym sposobem na poznanie nowych ludzi. Chcesz poznać więcej ciekawych porad odnośnie zdrowia? Wejdź na portal https://usmiechuwarte.com.pl