Ochrona wykopów jest krytycznym elementem każdego projektu budowlanego i może pomóc w zapewnieniu bezpieczeństwa pracownikom, pieszym i innym osobom, które mogą znajdować się w pobliżu prac. Obejmuje ona stosowanie stosownych zabezpieczeń, aby zapobiec erozji gleby, osiadaniu i zapadaniu się gleby w wykopie. Istnieje kilka różnych metod, które mogą być zastosowane w celu zapewnienia bezpieczeństwa pracowników i sprzętu i bezwzględnie i kwestia ta powinna być traktowana poważnie. Warto podkreślić, że nie każde zabezpieczenie nada się dla danego terenu i jego sąsiedztwa.
Właściwe wykonywanie wykopów
Bez względu na to, jak precyzyjna i staranna jest metoda inżynierska, to i tak nie wystarczy, jeśli nie poświęcisz czasu na analizę warunków panujących na miejscu prac wykopowych. Należy wykonać wiele czynności związanych z planowaniem, w tym badanie terenu w celu określenia warunków terenowych i glebowych. Do najważniejszych należą:
- poziom wód gruntowych,
- warunki geotechniczne,
- głębokość wykopu,
- technologia budowy,
- otoczenie — przykładowo odległości od budynków.
Jeśli nie zostaną uwzględnione na tym etapie, mogą wystąpić znaczne problemy w dalszej części prac ziemnych. Dlatego też stworzenie szczegółowego planu, który uwzględnia wszystkie możliwości przed rozpoczęciem prac, jest niezbędne do zapewnienia sukcesu projektu.
Jak zabezpieczyć wykopy wąskoprzestrzenne?
Rodzaj konstrukcji zastosowanej do zabezpieczenia tych przestrzeni w dużej mierze zależy od warunków gruntowych — jeśli na to pozwalają, możemy zastosować skarpy. Jeżeli jednak ukształtowanie terenu nie pozwala na zastosowanie tej opcji, wówczas niezbędne stają się rozwiązania takie jak deskowanie pełne, ażurowe, ścianki szczelne i szalunki systemowe. Ostatecznie przy wyborze konstrukcji, która pozwoli lepiej zabezpieczyć wykopy w ciasnych miejscach, należy wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak obciążenie, głębokość i uwarunkowania środowiskowe. Nawet przy uwzględnieniu tych wszystkich elementów należy przez cały czas stosować odpowiednie metody bezpieczeństwa podczas wykonywania wykopów.
Powszechne metody zabezpieczania wykopów — ścianki szczelne, obudowy berlińskie i obudowy z palisady
Ścianka szczelna staje się coraz bardziej popularnym sposobem zabezpieczenia danego obszaru ze względu na jej względną łatwość użycia i opłacalność. Wymaga ona znacznie mniejszego nakładu pracy niż alternatywne rozwiązania, takie jak ściany berlińskie czy palisady, których budowa może trwać znacznie dłużej. Do tego dochodzą minimalne zakłócenia, ponieważ materiałem budowlanym są stalowe grodzice — metalowe sekcje, które można wbijać w ziemię za pomocą młotów wibracyjnych i statycznie dociskać za pomocą pras.
Ścianka berlińska jest świetna do głębokich wykopów, ponieważ zapewnia niezawodne rozwiązanie niż ścianka szczelna. Technologia ta obejmuje pionowo wbijane słupy — zazwyczaj są to stalowe belki dwuteowe lub drewniane opinki — które są instalowane w kilku etapach: najpierw wbija się słupy w wypełnione betonem otwory, następnie dodaje się opinkę i można pogłębić wykop. Dla zwiększenia wytrzymałości można zastosować kotwy lub dodatkowe rozpory. Należy pamiętać, że ściany berlińskie nie są wodoszczelne, więc należy je stosować wyłącznie powyżej poziomu wód gruntowych.
Palisady to niezwykle przydatna technologia, która wykorzystuje glebę w celu zapewnienia stabilności. To nic innego jak mikropale o średnicy od 15 do 35 centymetrów, które są wwiercane w ziemię ze szczególną precyzją — nie większą niż średnica trzech pali od siebie — aby zapewnić, że ziemia za nimi nie będzie się przesuwać lub poruszać. Jest to istotne w przypadku prac wokół istniejących konstrukcji, gdzie wykopy mogą być szczególnie głębokie. Aby zapewnić jeszcze większe wsparcie i zapobiec przemieszczaniu się gruntu podczas wykonywania wykopów, należy zastosować dodatkowe środki, takie jak kotwy i rozpory, w celu zapewnienia optymalnej ochrony.
Rozwiązaniem GME — aluminiowe zabezpieczenia wykopów
Prace budowlane mogą zostać łatwo przerwane przez niespodziewane osunięcia ziemi. Na szczęście amerykański lider na rynku, jeśli chodzi o produkcję obudowy wykopów firma GME wie dokładnie, jak wspierać i zabezpieczać ściany boczne wykopu podczas budowy. Te hydrauliczne szalunki pionowe są bardzo łatwe w instalacji w porównaniu do innych rozwiązań, a dodatkowo nie wymagają użycia ciężkiego sprzętu. Są one również niezwykle lekkie, w przeciwieństwie do stalowych grodzic, więc nie ma potrzeby, aby pracownicy wchodzili do przestrzeni wykopu tylko po to, aby je ułożyć. Montażu i demontażu dokonają z poziomu zero. Można je stosować razem z płytą szalunkową, blachą lub bez blachy (w zależności od tego, jakie warunki glebowe panują na gruncie).
Praca na placu budowy może być niebezpieczna, dlatego ważne jest, aby zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa dla Ciebie i Twoich pracowników. Mając to na uwadze, zabezpieczenia zostały zaprojektowane z myślą o głębokich wykopach i szybko opadających zboczach. Nie tylko zapewniają one wystarczającą ochronę dla wszystkich zaangażowanych, ale dzięki ich łatwej instalacji można realizować projekt budowlany bez przestanku. Spokój ducha, jeśli chodzi o dobro osób pracujących na budowie, jest bardzo ważny — nie wahaj się wyposażyć swojego placu budowy w sprawdzone zabezpieczenia!
Sprawdź naszą ofertę na stronie https://liftonpolskasklep.pl/