Chcesz, aby Twój ogród zimowy stał się oazą spokoju i przytulnym zakątkiem, w którym doskonale wypoczniesz? Wiele zależy nie tylko od przeznaczenia tego dodatkowego pomieszczenia w domu, ale także od jego aranżacji. My proponujemy Ci inspirację egzotyką. Orientalny ogród zimowy pozwala na chwilę się zatrzymać i zapomnieć o codziennych troskach.

Zaaranżuj ogród zimowy w egzotycznym stylu i poczuj powiew orientu!

Ogród zimowy kiedyś i dziś

Wiele osób myli ogród zimowy z oranżerią. Tymczasem różnią się one przeznaczeniem. Ogród zimowy jest kubaturowym przeszklonym pomieszczeniem o funkcji wypoczynkowej. Natomiast oranżerie znane były już od lat. W XVIII i XIX wieku stanowiły synonim luksusu i wysokiego statusu społecznego. Służyły do hodowli egzotycznych drzew i kwiatów. Oranżerie budowano głównie w Europie, ponieważ w tym klimacie nie przetrwałoby wiele gatunków roślin. Uprawiano w nich zazwyczaj drzewa cytrusowe, a owe oranżerie nazywano pomarańczarniami. Bogaci arystokraci wykorzystywali je jednak nie tylko do hodowli roślinności. To tam śmietanka towarzyska organizowała spotkania — wieczorki poetyckie i happeningi.

Obecnie ogrody zimowe to konstrukcje oparte na profilach aluminiowych wypełnionych szkłem lub poliwęglanem.

Dodatkowe wnętrze zaadaptujesz na słoneczną jadalnię, salon, gabinet lub bibliotekę. Z powodzeniem sprawdzi się ono także jako pracownia artysty. Ogromne przeszklenia przepuszczą wiele światła, stwarzając idealne warunki do pracy.

Styl Dalekiego Wschodu w ogrodzie zimowym

Styl Dalekiego Wschodu inspiruje od lat. I nie chodzi tu tylko o poetów, pisarzy i malarzy, ale także o projektantów wnętrz. Wiedz o tym, że dalekowschodnia filozofia niesie przesłanie harmonii, obiecując spokój i wyciszenie. Ty także możesz stworzyć namiastkę orientu w swoim dodatkowym wnętrzu, jakim jest ogród zimowy. Z pewnością dobrym wyborem okaże się pomieszczenie pełne egzotycznych roślin i bibelotów nawiązujących do kultury Dalekiego Wschodu. Jednak weź pod uwagę, że nie bez znaczenia dla gatunków roślin, jest usytuowanie ogrodu zimowego od danej strony świata. W przypadku wielu kwiatów i krzewów, które mogłyby mieć problem ze wzrostem, optymalna okaże się strona zachodnia i wschodnia.

Postaw zatem na kolorowe i wiecznie zielone bambusy. Dobrym wyborem są także chińska herbata, kamelia i azalia. W ogrodzie zimowym nie może również zabraknąć rattanowych mebli, bambusowych mat, błyszczących tkanin i dekoracyjnych lampionów. Tylko od Ciebie zależy, czy aranżując wnętrze, podążysz tropem indyjskim, japońskim czy chińskim. Oczywiście nie bez znaczenia jest tutaj także kolorystyka. W kulturze dalekowschodniej dominuje czerwień, złoto i zieleń. Barwy te wzajemnie się przenikają, tworząc spójną całość, mocno nasyconą symboliką.

Afrykański ogród zimowy, czyli propozycja dla zabieganych

Jeśli cierpisz na brak czasu i często zapominasz o pielęgnacji roślin i kwiatów, postaw na roślinność afrykańską, czyli między innymi sukulenty i kaktusy. Nie wymagają one częstego podlewania, a do prawidłowego wzrostu potrzebują jedynie odrobiny wody i dużo światła. Dobrym wyborem będzie usytuowanie ogrodu zimowego od strony południowo-wschodniej lub południowo-zachodniej. Pomyśl o palmach, dracenach, daktylowcach i bananowcach. Oczywiście afrykański ogród zimowy wymaga odpowiednich akcesoriów i bibelotów. Sprawdzą się kamienne płyty w kolorach ziemi, lampki zamontowane we wnękach, hebanowe meble. Całości dopełnią maski afrykańskich wojowników i figurki zwierząt żyjących na sawannie — słoni, antylop i zebr.

Wiesz już, jak zaaranżować egzotyczny ogród zimowy. Orient to nie tylko piękne meble i dodatki, ale, jak już wspomniano, cała filozofia. Kiedy otoczysz się dalekowschodnimi lub afrykańskimi bibelotami, spłynie na Ciebie spokój. Wyciszysz skołatane nerwy, rozkoszując się kolorami i zapachami nietuzinkowych kwiatów oraz krzewów. Twój ogród zimowy stanie się prawdziwą oazą, miejscem, gdzie wypoczniesz z dala od zgiełku i codziennej gonitwy. To właśnie tam czas nagle zwolni, a Ty odnajdziesz w sobie nową siłę do pokonywania trudności.

Sprawdź naszą ofertę na stronie https://verandino.pl/ogrody-zimowe-warszawa/