Każdego roku w trzecią niedzielę listopada przypada Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Z tej okazji policjanci na drogach powiatu przemyskiego apelowali o rozsądek oraz rozwagę na drodze, a ratownicy medyczni szkolili uczestników ruchu drogowego z zakresu pierwszej pomocy.

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych, który ustanowiono w 1995 roku z inicjatywy kilku stowarzyszeń, w tym Europejskiej Federacji Ofiar Wypadków Drogowych. W 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło rezolucję ustanawiającą ten dzień na trzecią niedzielę listopada.

Musimy pamiętać, że każdego roku w zdarzeniach drogowych na całym świecie ginie ponad milion osób. Za tą liczbą ukryte są ludzkie tragedie, które nie tylko dotykają poszkodowanych i ich rodziny, ale także sprawców zdarzeń i ich bliskich.

Dzisiejszy dzień, jest kolejną okazją do zwrócenia uwagi kierowców na potrzebę bezpiecznej i ostrożnej jazdy. W związku z powyższym przemyscy policjanci prowadzą działania prewencyjno-kontrolne na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Kontrolowani kierujący i pasażerowie mogą skorzystać ze szkolenia w udzielaniu pierwszej pomocy ofiarom wypadków drogowych. Kilkuminutowego instruktażu udzielają ratownicy medyczni z Wojewódzkiej Stacja Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu.

Prowadzący akcję podkreślają, że korzystając z drogi, niezależnie od tego, czy kierujemy pojazdem, czy też jesteśmy pieszymi, zawsze pamiętajmy, że to od naszego zachowania, koncentracji i podjętych decyzji, zależy bezpieczeństwo w ruchu drogowym, a co za tym idzie zdrowie i życie człowieka.

Dzień ten powinien być refleksją dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Apelujemy o przestrzeganie przepisów, rozsądek oraz rozwagę na drodze. Pamiętajmy - bezpieczeństwo na drodze to nasza wspólna sprawa.