Hejt pod lupą w Lubaczowie - uczniowie usłyszeli o konsekwencjach

FOT. Policja Rzeszów
W Zespole Szkół w Lubaczowie ruszyły działania pod hasłem „Reaguję! Nie hejtuję! NIE dla przemocy rówieśniczej!”. Policjanci razem z kadrą szkoły otworzyli cykl spotkań, który ma pokazać młodzieży prawne i psychologiczne skutki agresji w sieci oraz poza nią.
Lubaczowscy funkcjonariusze wspólnie z dyrekcją Zespołu Szkół im. gen. Józefa Kustronia zainaugurowali działania profilaktyczno-edukacyjne poświęcone hejtowi i przemocy rówieśniczej. Organizatorzy postawili na prosty przekaz - młodzi ludzie mają rozumieć, że słowa i zachowania w internecie potrafią zostawić realny ślad.
Oficjalnego otwarcia dokonała Barbara Broź, starosta lubaczowski, która podkreśliła znaczenie profilaktyki i współpracy instytucji w przeciwdziałaniu przemocy. To właśnie ten element wybrzmiał najmocniej - szkoła, policja i samorząd mówią jednym głosem, bo skala problemu dawno przestała być błaha.
Merytoryczną część spotkania rozpoczęła nadkom. Monika Hędrzak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Funkcjonariuszka zwróciła uwagę na rosnącą skalę hejtu, potrzebę budowania odpowiedzialnych postaw w świecie realnym i wirtualnym oraz rolę świadków, którzy mogą przerwać spiralę przemocy.
O odpowiedzialności prawnej nieletnich za czyny związane z cyberprzemocą mówiła mł. asp. Elżbieta Huber. Zwróciła uwagę, że zachowania uznawane potocznie za „żart” mogą mieć poważne skutki karne i zostawiać trwałe ślady w psychice osób pokrzywdzonych.
W programie pojawiło się też wystąpienie sierż. Piotra Stukana, żołnierza i alpinisty, który w prezentacji „Moje marzenia, a hejt” opowiadał o radzeniu sobie z krytyką przy jednoczesnym rozwijaniu własnych pasji. Swoją perspektywę przedstawiła również Magdalena Zarembska - psycholog i psychoonkolog. Wyjaśniała, jak cienka bywa granica między zabawą a realną krzywdą drugiego człowieka.
Głos zabrał także Michał Kurek, absolwent szkoły i aktor Teatru Polskiego w Warszawie. Podzielił się osobistym doświadczeniem i pokazał uczniom, że hejt nie musi wyznaczać wartości człowieka.
Spotkanie zakończyło się panelem dyskusyjnym. Uczniowie mogli zadawać pytania i odnosić się do usłyszanych treści, a cały program wyraźnie pokazał, że w Lubaczowie nikt nie chce czekać, aż internetowa agresja zamieni się w prawdziwy dramat.
na podstawie: KWP Rzeszów.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Policja Rzeszów). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
![]()
Ostatnie Artykuły

Ranking apartamentów dla par w Kościelisku – idealne miejsca na romantyczny weekend

Blisko 3 promile za kierownicą, a w aucie plecak po kradzieży

Zamaskowani napastnicy wtargnęli do mieszkania w Rzeszowie. Pięć zatrzymań

Jechał po alkoholu mimo sądowego zakazu - trafi do więzienia

Policjant po zakupach zatrzymał złodzieja alkoholu w Zarzeczu

Rozbój na Białej. Pięć osób zatrzymanych, trzy trafiły do aresztu

Wielki finał na piasku w Rzeszowie. Najlepsze pary w Polsce zagrają o mistrzostwo

Pelikan, popcorn i seans pod gwiazdami - kino wraca na Przybyszówkę

Sobotni parkiet pod chmurką - Rzeszów zaprasza seniorów do tańca

21 poszkodowanych wróciło do Polski. Pięć osób trafiło do rzeszowskich szpitali

Siedem ofiar wypadku na Węgrzech. 22 osoby wrócą do Polski

W Niechobrzu świętowali plony. Tradycja spotkała się z nowoczesnością

Po wypadku na Węgrzech ruszyła pomoc z Podkarpacia. Jest numer telefonu

Miał 4 promile i kierował autem. Zatrzymali go po zgłoszeniu
Przydatne dane teleadresowe
- Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie - kontakt, oddziały, zgłaszanie usterek
- Parafia św. Rocha w Rzeszowie - msze, sakramenty, kancelaria
- Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Rzeszowie - kontakt, wydziały, pozwolenia wodnoprawne
- Wojewódzki Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Rzeszowie - kontakt, odwołania, świadczenie wspierające
- Parafia bł. Karoliny Kózki w Rzeszowie - kontakt, msze, sakramenty
- Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Przemyślu, Delegatura w Rzeszowie - kontakt i pozwolenia
