8 października 2017 roku w Rakoniewicach padł rekord frekwencji podczas XXIII Indywidualnych i Drużynowych Mistrzostw Polski Strażaków Państwowej Straży Pożarnej w Biegu na 10 km. Zawody rozegrane zostały w ramach 7 edycji biegu pod nazwą „Dycha Drzymały”.

Linię mety, która była usytuowana na malowniczym rakoniewickim rynku, nieopodal fontanny ze strażakami oraz Wielkopolskiego Muzeum Pożarnictwa, przekroczyło aż 299 strażaków PSP. Łącznie w niedzielnym biegu wystartowało blisko 1350 uczestników.

Zawodnicy mieli do pokonania atestowaną, 10-kilometrową trasę. Każdy, kto dobiegł do mety otrzymał okolicznościowy, piękny medal z wizerunkiem wozu Drzymały, nawiązującego do obchodów „Roku Drzymały”.
Województwo Podkarpackie reprezentowane było przez strażaków, którzy osiągnęli następujące wyniki:
Andrzej Szpunar KM PSP Rzeszów - 33 minuty 36 sekund,
Paweł Kurkiewicz KP PSP Stalowa Wola - 36 minut 24 sekund,
Robert Kubit KM PSP Krosno - 38 minut 7 sekund,
Krzysztof Krawczyk emeryt  z KP PSP Stalowa Wola – 38 minut 10 sekund,
Marcin Korzonek KP PSP Stalowa Wola – 38 minut 47 sekund,
Mirosław Czyżowicz KP PSP Dębica – 39 minut 50 sekund,
Mateusz Telesz KW PSP Rzeszów – 40 minut 59 sekund.
Andrzej Szpunar zwyciężył w kategorii wiekowej OPEN  oraz w kategorii wiekowej strażaków.
Drużynowo Reprezentacja Strażaków z Podkarpacia zajęła 5 miejsce.

Klasyfikacja generalna kobiet:
Aleksandra Dettlaff, KW PSP Gdańsk – 45:38,
Joanna Cichoń, KW PSP Katowice – 46:29,
Magdalena Bilińska, KW PSP Gorzów Wielkopolski – 50:51.
Klasyfikacja generalna mężczyzn:
Damian Pieterczyk, KW PSP Olsztyn – 31:54,
Damian Glapiak, KW PSP Poznań – 32:27,
Łukasz Świesiulski, KW PSP Warszawa – 32:43.
Klasyfikacja drużynowa:
KW PSP Poznań – 79 pkt,
KW PSP Łódź – 93 pkt,
KW PSP Gdańsk – 96 pkt.

Mistrzostwa Polski były jednocześnie zawodami kończącymi tegoroczną rywalizację w Pucharze Polski Strażaków w Biegach o Puchar Komendanta Głównego PSP.

Po rozegraniu 6 imprez biegowych, które odbyły się w: Gdyni, Pabianicach, Jaworze, Krempnej, Przemyślu i Rakoniewicach, w klasyfikacji końcowej, w poszczególnych kategoriach zwyciężyli:
Klasyfikacja generalna kobiet – Joanna Cichoń, KP PSP Tarnowskie Góry;
Klasyfikacja generalna mężczyzn – Damian Glapiak, KP PSP Wolsztyn;
Klasyfikacja mężczyzn w kategorii „A” (do 29 lat) – Łukasz Świesiulski, KP PSP Garwolin;
Klasyfikacja mężczyzn w kategorii „B” (30-39 lat) – Damian Glapiak, KP PSP Wolsztyn;
Klasyfikacja mężczyzn w kategorii „C” (powyżej 40 lat) – Andrzej Szpunar – KM PSP Rzeszów.

Drugie miejsce w klasyfikacji generalnej kobiet zajęła Jadwiga Lis z KW PSP w Rzeszowie.
Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach Mistrzostw Polski oraz Pucharu Polski, otrzymali puchary, medale i dyplomy, które wręczał bryg. Jarosław Latuszek – zastępca dyrektora Biura Logistyki KG PSP.
Szczegółowe wyniki Pucharu Polski:

Opracowanie: mł. bryg. Szymon Ławecki – Biuro Szkolenia KG PSP; st. kpt. Andrzej Szpunar KM PSP Rzeszów.
Zdjęcia: st. kpt. Andrzej Szpunar KM PSP Rzeszów