Samorząd Studencki WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej po raz kolejny włączył się w ogólnopolską akcję HELPERS' GENERATION prowadzoną przez fundację DKMS. Akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku odbywa się do 22 kwietnia 2018 r. Wystarczy zjawić się w patio WSPiA i poświęcić kilka minut, aby uratować komuś życie.

Helpers' Generation to wydarzenie organizowane przez fundacje DKMS w prawie 40 uczelniach w całej Polsce. Jest to już IX akcja, której celem jest powiększenie bazy niespokrewnionych dawców szpiku. Przez 8 lat w polskich uczelniach udało się zarejestrować 102 465 potencjalnych Dawców szpiku. Z tego grona 503 osób zostało dawcami faktycznymi i podzieliło się cząstką siebie, dając komuś szansę na życie.

W tym roku po raz kolejny do akcji Helpers' Generation włączą się studenci i pracownicy WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. Rejestrację Potencjalnych Dawców Szpiku przeprowadzą przedstawiciele Samorządu Studenckiego pod nadzorem specjalnie przeszkolonych Liderów fundacji DKMS. Wolontariusze czekają na osoby chcące pomóc chorym na białaczkę od środy (18 kwietnia) do piątku (20 kwietnia) w godzinach 10 - 14. Dodatkowo w akcję będzie się można włączyć w sobotę i niedzielę (21 i 22 kwietnia 2018 r.) w godzinach 10 - 15. Stoisko akcji Helpers' Generation znaleźć będzie można przed Aulą w budynku A.

Akcja Helpers' Generation co roku cieszy się dużym zainteresowaniem wśród studentów i pracowników WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. W ubiegłym roku do bazy DKMS wpisało się prawie 80 osób.

Jak się zarejestrować

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, a polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności tkankowej. Jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, będzie mogło dojść do przeszczepienia. Jakie są metody pobrania? Pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej/afereza (metoda stosowana w 80% przypadków) lub pobranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej (metoda stosowana w 20% przypadków).

Dlaczego warto?
W Polsce, co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę. Chorują małe dzieci, młodzież, dorośli. Dla wielu z nich jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie komórek macierzystych z krwi lub szpiku od dawcy niespokrewnionego. Tych niestety jest ciągle zbyt mało. Aby rozbudować bazę i zwiększyć szanse chorych na wyzdrowienie, Fundacja pozyskuje wsparcie różnych grup środowiskowych. Kolejni potencjalni dawcy rejestrowani są tak w akcjach ogólnopolskich, jak i lokalnych. Jak pokazuje życie Studenci to grupa, która bardzo aktywnie uczestniczy w różnych inicjatywach społecznych, również tych przeciwko białaczce.