Meblowanie domu lub mieszkania – o czym pamiętać?

Jednym z najbardziej ekscytujących i zarazem najważniejszych elementów przeprowadzki do nowego miejsca jest najczęściej zakup mebli. Czasami, zwłaszcza w pośpiechu, nie zdajemy sobie sprawy, jak duże znaczenie ma odpowiednie dopasowanie poszczególnych elementów wyposażenia. By dobrze zagospodarować własne cztery kąty, musimy nie tylko znaleźć miejsce na wszystkie rzeczy, ale także stworzyć przytulną atmosferę. Na co zwrócić uwagę podczas szukania mebli?

Funkcjonalność

To podstawowa zasada. Co z tego, że szafka RTV wygląda niezwykle nowocześnie, jeśli jednocześnie okazuje się zbyt mała lub zbyt niska, a do tego nie posiada półki na naszą kolekcję DVD? Nie dajmy się porwać szałowi zakupów – kupujmy te meble, które rzeczywiście są nam potrzebne i dla których mamy już przygotowane miejsce. W ten sposób unikniemy zbędnych wydatków. Masywna komoda w salonie może się okazać zbyt przytłaczająca dla wnętrza, tym bardziej, jak wyjdzie na jaw, że właściwie nie mamy czego w niej trzymać. Ot, podobała nam się w sklepie, więc kupiliśmy, choć nie mieliśmy dla niej żadnego sensownego przeznaczenia.

Estetyka

Jeśli wprowadzamy się do już wykończonego mieszkania i nie planujemy przeprowadzać remontu, to meble musimy dopasować do tego, co zastaniemy na miejscu. W przypadku, gdy mamy możliwość zaprojektowania poszczególnych pomieszczeń od podstaw, najpierw najlepiej zacząć od koloru ścian oraz materiału na podłogę – a później dopasować meble. Jeśli lubimy jednolitość i spójność, to możemy zdecydować się na jeden styl, np. meble skandynawskie bądź rustykalne. Z drugiej strony równie ciekawie będzie prezentował się miks stylu retro z nowoczesnością. Najważniejsze to zachować umiar w kolorystyce (do zielonego salonu raczej nie będzie pasowała kanapa w odcieniu fuksji), starajmy się też nie przesadzać z ilością. Zagracony meblami pokój będzie przytłaczał, a nam trudno będzie się swobodnie zrelaksować w takim otoczeniu.

Przeczytaj również naszego bloga wnętrzarskiego https://adoo.pl/aranzacja-wnetrz/

Jakość

Oczywiście kupując meble kierujemy się też ceną, ponieważ każdy z nas posiada w pewien sposób ograniczony budżet. Mimo to powinniśmy zwracać uwagę na to, gdzie chcemy się zaopatrzyć. Wybór odpowiedniego sklepu meblowego ma ogromne znaczenie – jeśli dobrze trafimy, mamy pewność, że poszczególne elementy pochodzą od uznanych producentów, którzy na pierwszym miejscu stawiają solidność i trwałość. W końcu porządne biurko do domowego biura to zakup na dłuższy czas, dlatego chcemy, żeby dobrze się prezentowało przez wiele lat. W poszukiwaniu wymarzonych mebli warto zajrzeć na https://zona-design.pl/.

Uniwersalność

Co, jeśli po pewnym czasie zamarzy nam się inny kolor ścian albo konieczna będzie wymiana posadzki na nową? Czy nasze meble nadal będą dobrze wyglądać? Warto wziąć to pod uwagę. Im bardziej uniwersalne wyposażenie, tym łatwiej o przeróbki. Czasem do odświeżenia aranżacji wystarczy jedynie przestawienie poszczególnych elementów, co sprawi, że dany pokój nabierze nowego, oryginalnego charakteru. Meble muszą być zatem wielofunkcyjne i ustawne. Jeśli będzie nas czekać kolejna przeprowadzka, tym razem na mniejszy metraż, dobrze zadbać o to, by nasze umeblowanie zdało egzamin również na bardziej ograniczonej przestrzeni.