Wojewódzki Dom Kultury oraz Podkarpacka Komisja Filmowa zaprasza na premierę filmu „W pięknym Pustkowie koło Dębicy...”, która odbędzie się 30 stycznia br.(czwartek) o godzinie 17:30 w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie (ul. S. Okrzei 7).

Film opowiada o obozach pracy przymusowej, jakie podczas II wojny światowej powstały w miejscowości Pustków na Podkarpaciu (od roku 1940). Ich funkcjonowanie nieodłącznie wiązało się z istnieniem na tych ziemiach poligonu wojskowego SS Truppenübungsplatz Heidelager.

Na podstawie szacunkowych danych uznaje się, iż na skutek biologicznego wyniszczenia, egzekucji i rozstrzeliwań zginęło w tym miejscu ok. 7,5 tysiąca więźniów pochodzenia żydowskiego, 5 tysięcy jeńców sowieckich, 2,5 tysiąca Polaków. Ciała ofiar palono na palenisku kremacyjnym zlokalizowanym na szczycie „Królowej Góry” (obecnie „Góra Śmierci”).

Dzięki opowieści byłych więźniów w filmie przedstawiona została obozowa rzeczywistość, koszmar codziennego życia i walki o przetrwanie. Tło historyczne przybliżają miejscowi regionaliści. Pamięć o tysiącach ofiar pielęgnowana jest dzięki istnieniu Europejskiego Centrum Pamięci i Pojednania, którego pracownicy także dołączyli do grona narratorów w dokumencie.

Link do ZWIASTUNA:
www.youtube.com/watch?v=A-C6Gfs-3DE&=&feature=youtu.be

Link do wydarzenia FB:
www.facebook.com/events/569582160296586/

Reżyseria: Paulina Ibek
Gatunek: dokument historyczny
Czas trwania: 35 min.
Producent:  BM Production s.c.
Firma producencka, która rozpoczęła swoją działalność w 2010 roku. Od tego czasu wyprodukowała szereg programów dokumentalnych i programów telewizyjnych. Na stałe współpracuje z Telewizją Polską.
Producent filmów dokumentalnych:
2018 r. - film dokumentalny „Hugo z Jasła” opowiadający o związkach Hugona Steinhausa z Jasłem (film jest laureatem konkursu Podkarpacka Kronika Filmowa Edycja 2018)
2016 r. - film dokumentalny "Świat według Łukasza" prezentujący postać polskiego etnobotanika dr hab. prof. UR Łukasza Łuczaja (film jest laureatem konkursu Podkarpacka Kronika Filmowa Edycja 2016)
2015 r. - film dokumentalny "Kwiaty wyobraźni" o tradycji malowania domów


Wstęp do filmu podczas premiery: Marian Matkowski z Europejskiego Centrum Pamięci i Pojednania. Historyk, regionalista, pracownik merytoryczny Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica z/s w Pustkowie-Osiedlu, odpowiedzialny za Ekspozycję Historyczno-Dydaktyczną przy Górze Śmierci w Paszczynie, która stanowi integralna część Europejskiego Centrum Pamięci Pojednania w strukturach CKiB.

Film zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Podkarpackiego w ramach Podkarpackiej Kroniki Filmowej 2019. Podkarpacka Kronika Filmowa to program mający na celu utrwalenie w postaci filmów dokumentalnych wydarzeń, miejsc i ludzi związanych z Podkarpaciem. Służy dokumentowaniu historii, teraźniejszości i dziedzictwa kulturowego regionu.
(www.podkarpackiefilm.pl)

Wydarzenie odbędzie się 30 STYCZNIA O GODZ. 17:30.
Wstęp na projekcję za okazaniem BEZPŁATNEJ WEJŚCIOWKI, które będą czekały na osoby zainteresowane W PORTIERNI Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie od dnia 17 stycznia br.

Po premierze będzie możliwość rozmowy z reżyserką, a także gośćmi.