Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Rzeszów

zdrowa dieta

Zdrowa i prawidłowa dieta – ciężko znaleźć kogoś, kto nigdy nie myślał o tym, aby przejść na dietę opartą na zdrowych produktach. Prawidłowe odżywianie to system, który ma pozwolić nam uzyskać maksimum energii z pożywienia, zapewniając długofalową wydolność organizmu i pomóc zbudować idealną sylwetkę. Na to, jak skuteczna jest dieta, wpływa wiele czynników, jak np. ilość kalorii, posiłków oraz liczba makro i mikroelementów. Przejście na zdrową dietę bywa jednak bardzo trudne – jak to zrobić prawidłowo?

Od czego zacząć przejście na zdrową dietę?

Etap pierwszy - świadomość. Najtrudniejszy etap. Na początek musimy zaakceptować fakt, że aby osiągnąć swoje dietetyczne cele, musimy zmienić swoją dietę. Na początek warto spojrzeć na swoją dotychczasową dietę i zastanowić się, co powinniśmy zmienić, a jakie nawyki są dla nas dobre. Rozpoczęcie nowej diety nigdy nie jest proste, jednak z czasem staje się znacznie łatwiej. Kiedy regularnie spożywamy posiłki, które dostarczają nam wartościowe składniki odżywcze, znacznie zmniejsza się ryzyko przejadania. Drugi etap przechodzenia na zdrową dietę i zmieniania swoich nawyków również jest bardzo wymagający – to okres prób i błędów. Na tym etapie zaczynamy próbować różne rozwiązania, potrawy i wprowadzamy do swojej diety nowe produkty. Zaczynamy regularnie sprawdzać swoją wagę, a często również mierzyć obwód w talii i innych miejscach, które zamierzamy zmienić. Na drugim etapie rośnie chęć spróbowania czegoś nowego oraz zdobycia wiedzy o zdrowym stylu życia.

Co zrobić, aby utrzymać zdrową dietę?

Trzeci etap jest najprzyjemniejszy. Zaczyna się w momencie, kiedy możemy świętować pierwszy sukces – utrzymaliśmy dietę przez dłuższy okres i stopniowo zdajemy sobie sprawę z tego, że zdrowe odżywianie wcale nie jest takie nudne i niesmaczne. Na tym etapie często zauważamy również inne efekty jak np. utrata wagi, poprawa sylwetki, zniżenie ciśnienia krwi, lepszy sen, więcej energii i zmniejszenie poziomu cholesterolu. To jednak nie wszystko. Następny, czwarty etap jest najdłuższy. To stabilne utrzymanie zdrowej diety przez dłuższy czas. W tym miejscu czasem konieczny jest powrót w tył – musimy przemyśleć, czy jesteśmy utrzymać rozpoczętą przez nas dietę przez wiele miesięcy, a nawet lat. Jeżeli rozpoczęliśmy zbyt rygorystycznie, to nawet jeżeli uda nam się utrzymać dietę przez kilka miesięcy, w pewnym momencie nie będziemy chcieli kontynuować zdrowego odżywiania. Aby tego uniknąć, możemy skorzystać z opcji, która pozwala połączyć zdrowe odżywianie ze smacznymi potrawami – catering dietetyczny Rzeszów.