Praca w IT w Rzeszowie – co warto wiedzieć?

Rozwój branży IT jest widoczny w całym kraju. Propozycji pracy jest tak wiele, że aspirujący informatycy mają trudności z podjęciem decyzji odnośnie do ścieżki kariery, jaką chcą obrać. Co warto wiedzieć o pracy na stanowisku specjalisty IT w Rzeszowie?

Jak dostać pracę w IT?

Ofert pracy IT w Rzeszowie nie brakuje, jak również specjalistów, którzy czekają na swoją szansę. W związku z dużą konkurencją w Rzeszowie należy zastanowić się, jak można zwiększyć swoje szanse na rynku pracy. Przede wszystkim istotną kwestią jest wiedza. Przebieg lat nauczania w szkole czy na studiach nie jest aż tak istotny dla rekrutera, jak umiejętności, które są gwarantem znajomości nie tylko teoretycznych, ale również praktycznych zagadnień.

Informacje w praktyce niekoniecznie zdobywa się na stażu czy praktykach. Dlatego najlepszym sposobem na uzyskanie potrzebnych informacji z branży IT jest inwestycja w samorozwój. Szkolenia należy zacząć od darmowych lub płatnych kursów, które można bez najmniejszego problemu znaleźć w internecie. Ponadto w dzisiejszych czasach istnieje wiele możliwości zdobywania interesujących informacji jak np. kanały streamingowe o tematyce IT.

Oprócz wiedzy technicznej, która jest bezdyskusyjnie największym czynnikiem wpływającym na zatrudnienie, niemniej ważne jest poprzednie doświadczenie, na które patrzą rekruterzy w procesie wyboru kandydata. Najlepiej, żeby poprzednio wykonywana praca, chociaż w małym stopniu wiązała się z tematyką IT. Warto również stworzyć portfolio i uczestniczyć w branżowych konferencjach, które są prowadzone z punktu widzenia doświadczonych przedsiębiorców.

Jak zacząć pracować w IT? Co jest najważniejsze?

Jednym z istotniejszych elementów, który pomoże w bardziej efektywnym szukaniu pracy, jest wygląd i profesjonalnie przygotowane CV. Obecnie istnieje wiele stron internetowych, które za darmo dają możliwość wykorzystania niezliczonej ilości szablonów i motywów życiorysu zawodowego. Jest to ważne, gdy pracodawca lub osoba z kadr ma wiele zgłoszeń na to samo stanowisko. Wtedy rekruter dokonuje eliminacji opisów, które wyglądają nieestetycznie lub są zbyt długie. Dlatego tak ważne jest, aby CV było schludne i uściślone do najważniejszych informacji.

Kolejnymi ważnymi czynnikami, które nie będą obojętne w procesie rekrutacji, są: znajomość procesów operacyjnych, sieci LAN, serwerowych oraz porozumiewania się językiem angielskim w stopniu, który będzie pozwalał na nie sprawiającą trudności komunikację. Coraz częściej pracodawcy szukają nie tylko wykształconej i kompetentnej osoby, a również takiej, która będzie doskonale współpracować z członkami zespołu i posiadała inteligencję emocjonalną. Umiejętności miękkie podawane w niektórych ofertach pracy to kreatywne myślenie, umiejętność pracy indywidualnej oraz w zespole, dobra organizacja, odporność na stres, asertywność, chęć samorozwoju i komunikatywność.

Jak szukać pracy w IT w Rzeszowie?

W związku z tym, że pracodawcy mają wyższe wymagania w miastach, takich jak np. Rzeszów, ważne jest, aby aktywnie szukać pracy.

Jedną z ważniejszych kwestii w poszukiwaniu pracy w branży IT jest znalezienie wyszukiwarki, która będzie w stanie znaleźć oferty pracy dostosowane pod umiejętności potencjalnego pracownika. Są one w stanie segregować tysiące pozycji ofert pracy, staży i praktyk z różnym poziomem stanowisk, danym typem umów, lokalizacją, posiadanym doświadczeniem, a nawet językiem pracy.

Kolejnym sposobem na znalezienie pracy w sektorze informatycznym jest tradycyjna metoda wydrukowania CV, a następnie udania się z dokumentem do firm IT. Niektóre koncerny nie prowadzą rekrutacji, a zdarza się, że po obejrzeniu życiorysu przez rekrutera okazuje się, że taka osoba będzie potrzebna w strukturze firmy.

Równie skutecznym sposobem jest też skorzystanie z pomocy znajomych. Nie każdy przepada za tego typu przysługami, ale jeżeli od dłuższego czasu specjalista szuka aktywnie pracy i nie może jej znaleźć, warto, aby podjął się posady z polecenia.