Uczniowie technikum zmierzyli się z testem w konkursie motoryzacyjnym w Dynowie

FOT. Starostwo Powiatowe w Rzeszowie
Podczas finału 10 marca 2026 w Zespole Szkół Zawodowych im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Dynowie młodzi adepci motoryzacji stanęli do rywalizacji, która łączyła wiedzę teoretyczną z praktycznymi pokazami. Sala wypełniła się napięciem — od świadomych spojrzeń uczestników po aplauz opiekunów i gości.
- Wojewódzki Konkurs „Samochodem w dorosłe życie” jako pole do sprawdzenia umiejętności
- W Dynowie – patroni, pokazy i dobra lekcja o bezpieczeństwie
Wojewódzki Konkurs „Samochodem w dorosłe życie” jako pole do sprawdzenia umiejętności
Do etapu finałowego przystąpiło 40 uczniów wyłonionych z 11 szkół kształcących w zawodach technik pojazdów samochodowych i mechanik pojazdów samochodowych. Zadaniem uczestników był test składający się z zadań otwartych i zamkniętych — sprawdzający nie tylko wiedzę, ale także umiejętność praktycznego myślenia o bezpieczeństwie drogowym.
Laureaci konkursu:
- I miejsce – Jan Kulasa – Zespół Szkół Zawodowych im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Dynowie
- II miejsce – Kacper Hadam – Zespół Szkół nr 2 im. Grzegorza z Sanoka w Sanoku
- III miejsce – Gabriel Pawlikowski – Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu
Wyróżnieni:
- Mateusz Gołębiowski – Zespół Szkół Zawodowych im. Króla Jana III Sobieskiego w Przeworsku
- Jakub Sikora – Zespół Szkół Zawodowych nr 1 im. Jana Pawła II w Dębicy
- Rafał Sobkowicz – Zespół Szkół Zawodowych im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Dynowie
- Bartosz Wiecheć – Zespół Szkół Zawodowych im. Króla Jana III Sobieskiego w Przeworsku
- Jakub Mazurkiewicz – Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu
- Dominik Potępa – Zespół Szkół Zawodowych nr 1 im. Jana Pawła II w Dębicy
- Wojciech Maternia – Zespół Szkół Technicznych w Łańcucie
Nagrody i dyplomy wręczali przedstawiciele instytucji wspierających konkurs – m.in. Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Rzeszowie, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie oraz inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego.
W Dynowie – patroni, pokazy i dobra lekcja o bezpieczeństwie
Organizatorzy zadbali, aby finał nie był tylko testem. W oczekiwaniu na wyniki odbyły się pokazy i prezentacje przygotowane przez służby: policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie, inspektorów Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Rzeszowie oraz strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Dynowie. Funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego — starsza aspirant Małgorzata Dencikowska i aspirant Martyna Osowska — przedstawili prezentację pt. „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym”, która uzupełniła rywalizację elementem praktycznym i edukacyjnym.
Uroczystego otwarcia dokonali m.in. Jerzy Bednarz – Wicestarosta Rzeszowski, oraz Halina Cygan – dyrektor szkoły. Wśród gości byli przedstawiciele Policji, Straży Pożarnej, Kuratorium Oświaty i Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, a patronat medialny sprawowało Radio „VIA”.
Organizatorzy podkreślili, że każdemu z uczestników wręczono pamiątkowy dyplom i drobne upominki, natomiast laureaci otrzymali nagrody ufundowane m.in. przez Starostwo Powiatowe w Rzeszowie, Państwową Akademię Nauk Stosowanych w Przemyślu oraz firmę SziK z Tyczyna.
Dla mieszkańców i szkół to wydarzenie ma wymierną wartość – promuje bezpieczne zachowania na drodze, pokazuje lokalne talenty i tworzy okazję do nawiązywania kontaktów między placówkami edukacyjnymi a służbami oraz potencjalnymi pracodawcami. Organizatorzy zapowiedzieli kontynuację inicjatywy i zaprosili na kolejną edycję.
na podstawie: Powiat Rzeszów.
Autor: krystian

