W Rzeszowie rusza konkurs, który ma oswoić temat handlu ludźmi

W Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie temat był poważny i bardzo aktualny. Przy jednym stole spotkali się przedstawiciele służb, administracji i instytucji, które na co dzień widzą zagrożenia szybciej niż większość mieszkańców. W tle obrad pojawił się też konkurs dla młodzieży – z prostym, ale mocnym pytaniem o to, czy handel ludźmi naprawdę może dotyczyć każdego.
- Służby i urzędnicy sprawdzili, co już udało się zrobić
- Młodzież dostaje szansę, by opowiedzieć o zagrożeniu własnym językiem
- Konkurs ma zostać w głowie dłużej niż sam termin składania prac
Służby i urzędnicy sprawdzili, co już udało się zrobić
Podczas posiedzenia 27 marca Wojewódzki Zespół ds. Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi wrócił do działań zapisanych w Krajowym Planie Działań Przeciwko Handlowi Ludźmi na lata 2025–2027. Zespół działa przy zarządzeniu wojewody podkarpackiego i liczy obecnie 25 osób – wśród nich są przedstawiciele administracji rządowej, prokuratury, policji, Straży Granicznej, inspekcji oraz instytucji zajmujących się bezpieczeństwem i wsparciem społecznym.
Na stole pojawiło się sprawozdanie z tego, co udało się zrobić w 2025 roku, a także propozycje kolejnych kroków na 2026 rok. Tego typu spotkania mają znaczenie większe, niż mogłoby się wydawać – handel ludźmi nie zaczyna się od głośnych alarmów, ale często od sygnałów dostrzeganych przez różne służby osobno. Dopiero wspólna wymiana doświadczeń pozwala składać te informacje w jeden obraz.
Młodzież dostaje szansę, by opowiedzieć o zagrożeniu własnym językiem
Drugą ważną częścią posiedzenia była organizacja ogólnopolskiego konkursu plastycznego dla uczniów szkół ponadpodstawowych pod hasłem „Handel ludźmi – czy mnie to dotyczy?”. Inicjatywę przygotowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji we współpracy z wojewódzkimi zespołami zajmującymi się przeciwdziałaniem temu zjawisku.
Województwo podkarpackie włącza się w ten projekt, a młodzi autorzy mogą zgłaszać swoje prace do 30 kwietnia 2026 r. Do urzędu trzeba je dostarczyć z odpowiednim dopiskiem na kopercie:
- „Konkurs pn. Handel ludźmi – czy mnie to dotyczy?”
To nie jest tylko szkolna rywalizacja o miejsce na podium. Konkurs ma uderzyć w sam środek problemu – pokazać, że zagrożenie bywa ukryte, a wiedza o nim może pomóc uniknąć ryzykownych decyzji. Dla młodych ludzi to także okazja, by przez obraz, symbol i własną interpretację opowiedzieć o czymś, co zwykle pozostaje poza codziennymi rozmowami.
Konkurs ma zostać w głowie dłużej niż sam termin składania prac
Organizatorzy stawiają na jeden efekt – zwiększenie świadomości i uczenie bezpiecznych, odpowiedzialnych zachowań. Szczegółowe zasady zapisano w regulaminie opublikowanym przez urząd, a sama akcja ma wyjść poza jednorazowy konkurs. Jej sens jest prosty: im wcześniej młodzi ludzie rozpoznają mechanizmy wykorzystywania i manipulacji, tym trudniej będzie sprawcom działać w cieniu.
W Rzeszowie temat handlu ludźmi nie został więc zamknięty w sali obrad. Z jednej strony pracują przy nim służby i instytucje, z drugiej – do rozmowy włączana jest młodzież, która ma szansę nadać temu zagadnieniu własny, mocny głos.
na podstawie: UW Rzeszów.
Ostatnie Artykuły
![[PIŁKA NOŻNA] Betclic 2. liga: Resovia Rzeszów – KSZO Ostrowiec 3:0, pewny triumf gospodarzy w spadkowych play-offach](/images/mecz/thumbnails/resovia-rzeszow-kszo-ostrowiec-09062026-30.webp)
[PIŁKA NOŻNA] Betclic 2. liga: Resovia Rzeszów – KSZO Ostrowiec 3:0, pewny triumf gospodarzy w spadkowych play-offach

III Bieg Obozowy w Trzebusce z patronatem starosty

Obwodnica Sanoka znów stanie. Ruszają naprawy gwarancyjne

Zabytkowe autobusy wjadą do Rzeszowa - dwa dni miejskiej nostalgii

Wieczór muzyczny ma oswoić tremę i dać scenę lokalnym muzykom

Alkoholowe spotkanie zakończyło się rozbojem - policja zatrzymała troje podejrzanych

Odciski palców pod lupą uczniów w Przemyślu - tak wygląda praca technika

Policjanci z Rzeszowa zebrali pieniądze dla szkoły w Kosowie

Na dozór przyjechał prosto z amfetaminą i bez prawa jazdy

Radiowozy i motocykle zamiast zwykłej zabawy - tak świętowano Dzień Dziecka w Rzeszowie

Młodzi rzeszowianie ćwiczyli zakładanie firmy. Urzędnicy pokazali CEIDG

Rzeszowskie ogrody działkowe dostaną nowe światło i monitoring

Uniwersytet Rzeszowski świętuje ćwierć wieku. Padły słowa o przyszłości

Strażacki piknik w Bziance połączy naukę, zabawę i jubileusz 100-lecia
Przydatne dane teleadresowe
- Delegatura UKE w Rzeszowie - kontakt, dojazd i dostępność
- Okręgowy Inspektorat Pracy w Rzeszowie - kontakt, porady prawne, skargi
- Wojewódzki Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Rzeszowie - kontakt, odwołania, świadczenie wspierające
- Centrum Młodzieży w Rzeszowie - zajęcia, zapisy i kontakt
- Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Floriana w Rzeszowie - kontakt, msze, sakramenty
- Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie - kontakt, godziny, sprawy online
