Słowacka policjantka w polskim radiowozie - tak patrolowano granicę

Słowacka policjantka w polskim radiowozie - tak patrolowano granicę

FOT. KWP Rzeszów

Na granicy w Ożennej polscy i słowaccy policjanci wsiedli do jednego patrolu i sprawdzali kierowców po obu stronach granicy. Wspólna służba objęła m.in. kontrolę prędkości oraz trzeźwości kierujących. To nie był pokazowy przejazd, ale realna służba z wymianą doświadczeń i obserwacją pracy partnerów z sąsiedniego kraju.

Funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Jaśle pełnili służbę wspólnie z policjantami z Republiki Słowackiej. Do spotkania doszło na granicy polsko-słowackiej w Ożennej, gdzie jasielski policjant dołączył do funkcjonariusza z OR PZ Bardejov. W tym samym czasie do polskiego radiowozu wsiadła słowacka policjantka, dzięki czemu patrol mógł działać na terenie obu państw.

Na słowackim odcinku służby jasielski mundurowy asystował tamtejszym policjantom podczas kontroli prędkości oraz stanu trzeźwości kierujących. Słowacka funkcjonariuszka towarzyszyła z kolei policjantowi z Jasła, a przy okazji mogła zobaczyć komendę i porównać warunki służby po obu stronach granicy. Takie działania mają przede wszystkim praktyczny wymiar - pozwalają służbom lepiej poznać procedury, sposób działania i wzajemne oczekiwania podczas kontroli na pograniczu.

Jak podaje Policja, wspólne patrole są organizowane cyklicznie. Podstawą tych działań jest Porozumienie Wykonawcze Między Komendantem Głównym Policji Rzeczypospolitej Polskiej, Komendantem Głównym Straży Granicznej Rzeczypospolitej Polskiej, a Ministrem Spraw Wewnętrznych Republiki Słowackiej o Wspólnych Patrolach. To jeden z tych przykładów, które pokazują, że przy granicy liczy się nie tylko kontrola, ale też zgranie służb i szybka wymiana doświadczeń.

na podstawie: Policja Rzeszów.

Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (KWP Rzeszów). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.