Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Rzeszów

Chociaż nie zawsze założenie własnej firmy jest związane z wysokimi kosztami, to jednak każda firma na start potrzebuje dodatkowych środków. Jak można je pozyskać?

Każda firma ma nieco inne wymagania związane z finansowaniem. W niektórych przypadkach do prowadzenia biznesu wystarczy tylko własny komputer w domu. W innych z kolei konieczne jest zakupienie specjalistycznego i niekiedy kosztownego sprzętu.

W związku z tym pojawia się pytanie – jak sfinansować swój biznes? Pieniądze na jego założenie i rozwój można zdobyć na kilka sposobów.

1. Własne oszczędności

To najlepszy wybór, ponieważ nie trzeba wiązać się wtedy z nikim żadnymi umowami i nie trzeba spełniać żadnych wymagań.

Nie zawsze jednak mamy do dyspozycji na koncie dodatkowe środki, które można przeznaczyć na nowy biznes. Co wtedy?

2. Kredyty i pożyczki

Jeżeli nie dysponujemy własnymi środkami, możemy posługiwać się kredytami i pożyczkami dla początkujących firm.

Aktualnie większość banków posiada w swojej ofercie specjalne produkty kredytowe i pożyczkowe dla nowych firm – nie trzeba spełniać wielu skomplikowanych formalności, aby je pozyskać. Pożyczki oferują też pozabankowe firmy pożyczkowe, ale w tym przypadku trzeba liczyć się z wyższymi kosztami.

Ponadto można ubiegać się także o różne kredyty z programów rządowych, funduszy pożyczkowych, z EFI – Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego.

Można spróbować pożyczyć je też od rodziny czy znajomych. Warto pamiętać wtedy o zawarciu umowy na papierze.

3. Dotacje i dofinansowania

Środki na firmę mogą być też pozyskane jako forma dotacji czy dofinansowania. Aby je otrzymać, trzeba spełnić jednak szereg różnych wymogów, dlatego też nie są one dostępne dla każdego przedsiębiorcy.

Dotacje można uzyskać między innymi z Urzędu Pracy – z Funduszu Pracy, z programów realizowanych przez Unię Europejską, z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i innych.

4. Inne formy finansowania

To jeszcze nie wszystkie formy finasowania dla początkującej firmy. Pieniądze na rozpoczęcie działalności można uzyskać też na następujące sposoby:

  • anioł biznesu
  • znalezienie wspólnika
  • konkursy
  • finansowanie społecznościowe – crowdfunding
  • Inkubatory Przedsiębiorczości
  • fundusze Venture Capital

Zatem biznes można finansować na szereg różnych sposobów w zależności od indywidualnych potrzeb i wymagań.

Więcej pomocnych informacji przeznaczonych dla początkujących przedsiębiorców, którzy stawiają pierwsze kroki w biznesie, można znaleźć w serwisie internetowym: http://www.mlodybiznesmen.pl/.

praca

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.