Stopy procentowe są dziś rekordowo niskie, przez co trzymanie środków na lokatach przy wysokiej inflacji nie ma sensu. Stąd wielu inwestorów szuka innych form inwestycji, stawiając również na grunty czy nieruchomości na wynajem. Jak zarabiać na wynajmie mieszkań i jak uzyskać najwyższą stopę zwrotu? Sprawdzamy.
Zarabianie na wynajmie mieszkania – nie tylko dla finansowych krezusów
Skoro wynajem mieszkań to jeden z popularniejszych sposobów lokowania kapitału, z pewnością jest inwestycją wartą bliższego zainteresowania. Nawet jeśli celem nie jest osiągnięcie zysku zainwestowanego kapitału, nieruchomości są dobrym zabezpieczeniem środków przed inflacją. Pamiętajmy również, że nieruchomość na wynajem nie musi być finansowana gotówką. Mieszkania często są nabywane na kredyt, który wymaga jedynie wpłaty własnej – najczęściej w wysokości 20% wartości nieruchomości. Samo zobowiązanie spłacają natomiast najemcy. Oczywiście, jeśli zoptymalizujemy długość kredytu i wysokość miesięcznej raty do ceny najmu, jaką zaproponujemy lokatorom.
Rodzaj najmu – długoterminowy lub krótkoterminowy
Jeśli planujemy zainwestować w mieszkania na wynajem, do wyboru mamy apartamenty inwestycyjne, mieszkania na rynku pierwotnym i wtórnym. Kluczowe, aby dobrze trafić z odpowiednią formą najmu. Wyróżniamy:
- Najem długoterminowy – stabilniejsza, bezpieczniejsza i wygodniejsza forma najmu. Umowę z najemcą najczęściej podpisujemy przynajmniej na rok. Odpadają koszty częstego promowania nieruchomości, a nawet wyposażenia, choć zaleca się, aby lokal posiadał meble oraz podstawowy sprzęt RTV i AGD. W umowie powinniśmy zawrzeć dane stron transakcji (właściciel i lokator), jej termin, okres wypowiedzenia, wysokość i termin płatności czynszu, opłaty eksploatacyjne oraz wysokość i zasady rozliczenia kaucji.
- Najem krótkoterminowy – dobra forma inwestycji w regionach i miastach atrakcyjnych turystycznie. Dla najemców wybór takiego mieszkania jest dobrą i często tańszą alternatywą od pokoju w hotelu. Najem krótkoterminowy wymaga jednak dużego zaangażowania ze strony właściciela, w tym sprzątania po każdym lokatorze. Mieszkanie powinno też spełniać określone standardy, być w pełni umeblowane i wyposażone w sprzęt AGD, RTV, ale też naczynia czy ręczniki. Dochodzi do tego koszt promowania lokalu. Z uwagi na brak możliwości weryfikacji najemcy jest to również bardziej ryzykowna forma najmu. Dla ochrony własnego interesu właściciel powinien podpisać umowę z lokatorem, która uwzględnia cenę oraz zasady rezerwacji, użytkowania lokalu i skrócenia pobytu. Powinny się w niej również znaleźć informacje o ewentualnym sposobie egzekwowania szkód spowodowanych przez lokatora. Dodatkowo możemy od najemcy pobrać kaucję, ale dobrze jest poinformować o tym fakcie w ogłoszeniu.
Ile możemy zarobić na wynajmie mieszkania?
Zysk z wynajmu mieszkania jest uzależniony m.in. od ceny lokalu i rodzaju najmu. Większe stopy zwrotu daje najem krótkoterminowy. Zdecydowanie popularniejszy - z uwagi na uniwersalność i wygodę - jest najem długoterminowy. W tym przypadku rocznie możemy liczyć na zwrot w wysokości 5-6 proc. wartości mieszkania. Wyższą stopę zwrotu (7-8 proc.) możemy osiągnąć przy wynajmie większego, kilkupokojowego mieszkania z podziałem na pokoje dla studentów.
Materiał powstał we współpracy z portalem RynekPierwotny.pl