Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Rzeszów

Kryzys zatrudnienia i praw pracownika w czasie pandemii

Pandemia koronawirusa wpłynęła niemal na każdą dziedziną życia. Zanim wirus rozprzestrzenił się w zawrotnym tempie po całym świecie, chyba nikt nie spodziewał się, że świat może tak wyglądać. Pomału każdy z nas stara się przystosować do zaistniałej sytuacji, mimo iż nie jest to łatwe. W wyniku obostrzeń związanych z pandemią wiele firm zdecydowało się na pracę zdalną, ale niektóre sektory nie są w stanie tak funkcjonować.

Obecny czas jest niesamowicie trudny dla właścicieli firm i spółek, ponieważ zupełnie nie da się przewidzieć, jak będzie wyglądała ich przyszłość. Niepewność i problemy finansowe pracodawców bardzo dotkliwie odbijają się niestety na pracownikach. Od kiedy zaczęła się pandemia, nastąpił widoczny kryzys na rynku pracy. Wiele osób straciło zatrudnienie, przy czym poszukiwania nowego są naprawdę trudne. Prawa pracownika, które dotychczas były przestrzegane, obecnie nie są respektowane. W przypadku jawnego łamania kodeksu pracy pracownik powinien zawsze odpowiednio wcześnie reagować. Adwokaci w płocku pomagają takim osobom walczyć o swoje prawa. Niezależnie od tego, czym zajmuje się dana firma i w jakiej sytuacji się znajduje, w każdej z nich powinny być przestrzegane prawa pracownika. Od tej reguły nie ma wyjątków.

Czy w pandemii można znaleźć pracę

Jednym ze skutków pandemii jest niestety stopniowy przyrost bezrobocia. Wiele osób gdy traci pracę, jest przekonana, że znalezienie nowej w okresie pandemii jest niemożliwe. Proces ten z pewnością wiąże się aktualnie z wieloma utrudnieniami, ale nie należy od razu zakładać najgorszego. Determinacja i wiara w siebie z pewnością przyniosą dobre efekty. Warto tylko pamiętać, że nawet nowozatrudnionemu pracownikowi, przysługują pewne prawa i każdy powinien je respektować. Przeczytaj artykuł na temat - Mobbing w pracy. Nie lekceważ tych sytuacji

Jakie prawa ma pracownik?

Wprowadzenie przez rząd tarcz kryzysowych z pewnością jest pomocne dla wielu przedsiębiorstw. Są w nich zawarte również przepisy dotyczące praw i obowiązków należących do pracowników. Niestety, wciąż nie każdy pracodawcę je respektuje. Najczęstszymi nadużyciami w tym zakresie są obecnie próby zmniejszenia etatu pracowników bez ich zgody lub ograniczanie czasu pracy, co skutkuje odpowiednio mniejszym wynagrodzeniem. Niezależnie od tego, w jakiej sytuacji znalazł się pracodawca, nie powinien dopuszczać do sytuacji, w której łamane się podstawowe prawa pracownicze.