Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Rzeszów

Alkomat półprzewodnikowy, czy elektromechaniczny? Który wybrać?

Dobry alkomat pozwala na szybkie i wygodne sprawdzenie poziomu alkoholu w wydychanym powietrzu. Rosnąca świadomość kierowców na temat konsekwencji jazdy pod wpływem alkoholu sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na zakup alkomatu. Biorąc pod uwagę fakt ile jest wypadków spowodowanych przez pijanych kierowców każdy odpowiedzialny użytkownik drogi powinien zakupić alkomat i w razie wątpliwości co do swojego stanu trzeźwości wykonać badanie. Jaki alkomat warto wybrać?

Rodzaje sensorów w alkomatach

Alkomaty różnią się między sobą zastosowanymi rodzajami sensorów. Te dedykowane do użytku osobistego posiadają sensor półprzewodnikowy lub elektromechaniczny, a jego rodzaj ma duży wpływ na dokładność pomiaru i cenę.

Alkomat półprzewodnikowy

To najtańszy alkomat, który jest najchętniej wybierany przez osoby, które poszukują urządzenia do domowego użytku. Mogą mieć dość duży zakres dopuszczalnego błędu i wymagają częstej kalibracji, którą zazwyczaj należy przeprowadzać co 6 miesięcy. Dodatkowo inne czynniki jak np. guma do żucia, czy zjedzone słodycze mogą wpłynąć na wynik pomiaru. Trzeba też pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad w trakcie korzystania z alkomatu półprzewodnikowego. Przykładowo badania nie należy przeprowadzać bezpośrednio po wypiciu alkoholu.

Alkomat elektromechaniczny

Alkomaty elektromechaniczne są droższe od półprzewodnikowych, ale związane jest to z wyższą jakością. Wynik jest dokładniejszy, a pomiary stabilniejsze, co oznacza, ze kalibracji nie trzeba przeprowadzać tak często, jak w przypadku alkomatu półprzewodnikowego. Dodatkowo sensor elektromechaniczny charakteryzuje się dłuższą żywotnością. W ogólnym rozrachunku może się więc okazać, że jest to tańsze rozwiązanie.

Alkomat półprzewodnikowy, czy elektromechaniczny?

Chociaż alkomat elektromechaniczny jakością przewyższa alkomat półprzewodnikowy i pozwala uzyskać dokładniejsze wyniki pomiarów, to nie znaczy, że tylko jego zakup ma sens. Jeśli nie potrzebujemy bardzo dokładnych pomiarów to alkomat półprzewodnikowy sprawdzi się doskonale. Zwłaszcza że prawidłowe wykonywanie badania zapewnia wiarygodne wyniki. Jeśli jednak poszukuje się wysokiej jakości urządzenia, który wskaże wynik z dużą dokładnością, to najlepiej wybrać alkomat elektromechaniczny, zwłaszcza jeśli budżet początkowy nie stanowi żadnego problemu.