Rzeszów – miasto pełne zieleni i nowych inwestycji

Ostatnie trzy dekady to okres nieustannej transformacji Rzeszowa. Miasto to bywało wcześniej zaliczane do tak zwanej kategorii B, a dziś zaskakuje prężnym rozwojem. W Rzeszowie przybywa nie tylko nowych osiedli mieszkalnych, ale również zieleni, dzięki czemu miasto przyciąga nowych mieszkańców i inwestorów. Co decyduje o popularności tego regionu?

Rzeszów – jedno z najszybciej rozwijających się miast wojewódzkich

Liczba mieszkańców stolicy podkarpacia sukcesywnie wzrasta i to zarówno za sprawą nowych urodzeń, jak również z powodu licznych przeprowadzek do miasta z sąsiednich miejscowości. Na ten stan rzeczy wpływ miały również decyzje administracyjne, dzięki którym granice Rzeszowa uległy rozszerzeniu o tereny ościenne. Według danych Urzędu Statystycznego, pod koniec pierwszego półrocza 2021 roku, liczba mieszkańców Rzeszowa wynosiła 198,5 tysiąca – to o 1,7 tysiąca więcej niż rok wcześniej.

Stolica podkarpacia rozwija się nie tylko pod względem liczebności mieszkańców, ale też gospodarczo. Dane Eurostatu jasno wskazują, że w okresie od 2012 do 2018 roku wzrost PKB dla obszaru metropolitalnego Rzeszowa był wyższy niż w aglomeracji warszawskiej. Lepsze wyniki odnotowały jedynie aglomeracja wrocławska i krakowska. Ekspert portalu RynekPierwotny.pl – Andrzej Prajsnar – podkreśla, że Rzeszów jest bez wątpienia jednym z najszybciej rozwijających się miast wojewódzkich, co znajduje odzwierciedlenie również na rynku deweloperskim.

Stolica podkarpacia coraz więcej inwestuje w zieleń i rekreację

Rozwój Rzeszowa idzie w parze z rosnącymi nakładami na zagospodarowanie terenów zielonych i rekreacyjnych. W 2021 roku w mieście powstał nowy park, który mieści się przy ulicy Błogosławionej Karoliny. W okolicy przybywa drzew, krzewów, powstała również łąka kwietna. W 2022 roku władze miasta mają jeszcze ambitniejsze plany – na cele związane z powiększaniem terenów zielonych i rekreacyjnych przeznaczone zostanie o 6,6 miliona złotych więcej niż rok temu. Łączne nakłady finansowe na te cele wyniosą więc 31 milionów złotych. Środki te pozwolą na wykonanie wielu ważnych inwestycji: powstaną nowe parki linowe i place zabaw. Przybędzie parków kieszonkowych – nowe pojawią się w pobliżu ulicy Starzyńskiego, Brydaka, przy alei Sikorskiego oraz przy ulicy Kurpiowskiej.

W ramach wspomnianej kwoty rozbudowane zostaną również ścieżki rowerowe – ideą jest bowiem nadanie miastu kompaktowego charakteru, co oznacza, że będzie można wszędzie dojechać wygodnie jednośladem. Według danych GUS, w 2020 roku długość wszystkich ścieżek rowerowych na Podkarpaciu wynosiła 675,5 km. W samym tylko Rzeszowie ścieżki rowerowe mierzą aż 166 kilometrów, a w tym roku planowana jest ich dalsza rozbudowa. To jeszcze nie koniec inwestycji w rekreację, o których pomyślano. W Rzeszowie powstanie tężnia solankowa, nowoczesny plac zabaw na osiedlu Staroniwa oraz park dla seniorów na osiedlu Zawiszy Czarnego.

Zmiany trendów na rynku mieszkaniowym w Rzeszowie

W ostatnich latach dało się zauważyć, że wzrasta zainteresowanie zakupem mieszkań w tych osiedlach, które położone są nieopodal terenów zielonych i rekreacyjnych. Dane te znajdują potwierdzenie w wynikach Rankingu Inwestycji, jaki jest opracowywany przez portal RynekPierwotny.pl. Na podium rankingu znalazły się właśnie inwestycje spełniające to kryterium:

  • Pierwsze miejsce w Rankingu Inwestycji zajął IV etap projektu Wieniawskiego. Będzie to zielone osiedle z licznymi kompozycjami roślinnymi, ławkami, ścieżkami spacerowymi oraz z placem zabaw.
  • Drugie miejsce w zestawieniu przypadło Osiedlu Prymasa, które zlokalizowane jest w sąsiedztwie Parku Leśnego. Na terenie inwestycji znajduje się plac zabaw, a w okolicy nie brak szkół i przedszkoli, dzięki czemu osiedle to jest idealnym miejscem do życia dla rodzin z dziećmi.
  • Trzecie miejsce zajęła inwestycja Wikana Square, która położona jest w pobliżu Parku Kultury i Wypoczynku oraz niedaleko rzeki Wisłoka, a jednocześnie bardzo blisko samego centrum miasta.

Wyróżnione inwestycje są jedynie kilkoma z wielu, które przyciągają mieszkańców i inwestorów. Firmy deweloperskie regularnie planują i rozpoczynają nowe projekty w okolicy, gdyż zainteresowanie nimi jest bardzo duże. Rzeszów jest miastem rozwijającym się na wielu płaszczyznach, a zmiany te są niezwykle korzystne dla mieszkańców tej miejscowości oraz dla wszystkich tych, którzy dopiero poszukują swojego idealnego lokum.

By dowiedzieć się więcej o wyróżnionych inwestycjach i poznać inne projekty godne uwagi, warto zajrzeć na stronę: https://rynekpierwotny.pl/ranking-inwestycji/rzeszow/ocena-q4-2021/