Wybieramy ubezpieczenia OC i AC — jak znaleźć najlepsze?

Na polskim rynku działa kilkadziesiąt Towarzystw Ubezpieczeniowych, dlatego szukając OC, często kierujemy się wyłącznie ceną, ponieważ każda taka firma musi oferować ten sam zakres ochrony, który wynika z przepisów prawa. Jednak w przypadku AC, warto dokładnie porównać oferty poszczególnych ubezpieczycieli i zwrócić uwagę nie tylko na korzystną cenę, ale również zakres ochrony, wartość odszkodowania, czy sposób wyceny szkody. Jak znaleźć najlepsze OC i AC? Podpowiadamy.

Jak wybrać najlepszy pakiet AC/OC?

Szukając najlepszego ubezpieczenia komunikacyjnego, nie powinniśmy kierować się tylko ceną. Taka zasada może sprawdzić się jedynie wtedy, kiedy decydujemy się wyłącznie na zakup polisy OC, ponieważ jej zakres ochrony, a także sumy są gwarantowane z góry. W przypadku zakupu dodatkowego pakietu w postaci Autocasco, który jest przydatny w sytuacjach, kiedy samochód zostanie zniszczony lub utracony wskutek różnego rodzaju zdarzeń, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim zakres ochrony. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe może oferować inne świadczenie, dlatego też warto zwrócić uwagę, przed czym chroni konkretna polisa.

Porównywarka AC/OC

Wybierając pakiet OC/AC warto skorzystać z narzędzia, jakim jest kalkulator AC / OC. Tego typu porównywarki pozwalają nam zaoszczędzić mnóstwo czasu i pieniędzy i umożliwiają wybór najlepszej oferty w najkorzystniejszej cenie. Wystarczy na takiej stronie wpisać podstawowe informacje dotyczące auta, a w ciągu kilku sekund porównywarka wybierze dla nas najlepszą ofertę. Narzędzie to pozwala na sprawdzenie szczegółów każdej polisy, dzięki czemu właściciel pojazdu może dokonać świadomego zakupu.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru pakietu OC/AC?

Wybierając OC, warto zwrócić uwagę wyłącznie na jego cenę. Natomiast w przypadku AC na kilka podstawowych elementów. Wśród nich można wyróżnić udział własny, czyli kwotę, którą właściciel pojazdu będzie musiał dopłacić do naprawy samodzielnie, a także amortyzację części, czyli potrącanie za zużycie niektórych elementów. Ważne jest też, aby sprawdzić, w jaki sposób likwidowane są szkody — czy właściciel otrzymuje pieniądze z odszkodowania, czy też naprawa jest przeprowadzona w warsztacie bezgotówkowo.

Bardzo istotnym elementem, na który warto zwrócić uwagę, wybierając polisę, jest suma ubezpieczenia, a także ochrona zniżek. Każdy z tych czynników ma wpływ nie tylko na jakość ochrony gwarantowanej, ale także na koszt ubezpieczenia. Dlatego wybierając AC, najlepiej zdecydować się na kompleksową ochronę z nieredukcyjną sumą ubezpieczenia, brakiem franszyzy i zniesioną amortyzacją części.