Co zrobić z psem, gdy wyjeżdżam na urlop?

Czasem może się wydawać, że zwierzęta domowe mają szósty zmysł i potrafią wyczuć “co się święci”. ;-) Zwłaszcza jeżeli chodzi o wyjazd bez nich. W czasie przedwakacyjnego zgiełku Mruczek może nadmiernie tulić się lub przesiadywać w otworzonej walizce, a Fafik robi się posępny i smutny. Przed wyjazdem jedną z najtrudniejszych decyzji psich i kocich rodziców jest to, co zrobić z pupilami na czas wyjazdu. Z artykułu dowiesz się, co zrobić ze zwierzakiem na czas urlopu i które rozwiązanie będzie dla niego najlepsze. 

Domowy hotel dla psów

Zaufany opiekun to najlepsze rozwiązanie. Gdy planujesz wyjazd na urlop, warto poszukać kogoś, kto zaopiekuje się zwierzakiem w domowych i przyjaznych warunkach. Istnieje kilka sposobów na znalezienie takiej osoby. Zazwyczaj w pierwszej kolejności kontaktujemy się z rodziną lub przyjaciółmi i sprawdzamy, czy ktoś z bliskich może się zająć zwierzakiem. Jeśli jednak nie masz osoby, która dysponuje czasem i potrafi odpowiednio zająć się Twoim ukochanym Fafikiem, to warto sięgnąć po pomoc petsittera.

Opiekuna można znaleźć wśród ogłoszeń lokalnych lub przez platformy internetowe, które zrzeszają sprawdzonych i doświadczonych opiekunów zwierząt domowych, w tym Pethomer.com. Na Pethomer petsitterzy oferują cztery usługi:

 • domowy hotel dla psów, 
 • opiekę dzienną, 
 • karmienie pupila w jego domu,
 • wyprowadzanie psa na spacer. 

Domowy hotel dla psa w Rzeszowie to całodobowa opieka nad psiakiem w domu petsittera. Podczas pobytu zwierzak może w spokoju biegać, bawić się i relaksować, a do tego jest otoczony czułą opieką. Petsitter z Pethomer opiekuje się psem w swoim domu, wyprowadza go na spacery i zajmuje się nim według Twoich zaleceń. Możesz z nim być w stałym kontakcie i poprosić go o codzienną wysyłkę zdjęć psa, aby mieć pewność, że Fafik dobrze się bawi. :-)

Największym atutem domowych hoteli jest to, że przyjmują mniej zwierzaków, niż tradycyjne psie hotele (zazwyczaj jest to jeden pies w określonym terminie). To pewność indywidualnego podejścia do każdego zwierzęcego klienta oraz możliwość poświęcenia mu większej ilości uwagi i czasu.

Domowy hotel dla psów

Petsitter dla kota

Większość kotów czuje się komfortowo we własnym środowisku i nie lubi zmian otoczenia. Dlatego warto mieć kontakt do doświadczonego opiekuna, który może odwiedzać Mruczka w jego królestwie na karmienie, zabawę i dotrzymanie towarzystwa.

Na wspomnianym wcześniej portalu Pethomer.com taka usługa nazywa się “Szybkie karmienie” i polega właśnie na odwiedzinach u kota lub psa w domu. Usługa jest dostępna również na Pethomer w Rzeszowie. Petsitter nakarmi kota, pobawi się z nim, sprzątnie kuwetę, a nawet może podlać rośliny, jeżeli będzie taka potrzeba. :-)

Mimo że koty są dość samowystarczalne, nie należy zostawiać kota samego w domu na dłużej niż 2 dni. W przypadku dłuższych podróży należy zarezerwować usługi petsittera, aby codziennie odwiedzał kota. Jeśli po raz pierwszy zostawiasz kota samego na noc, może to być bardzo stresujące. Tym bardziej że koty mogą odczuwać lęk separacyjny, tak jak ludzie, zwłaszcza jeśli przyzwyczaiły się do tego, że często przebywasz w domu. W takim przypadku opieka petsittera będzie szczególnie ważna. Przed wyjazdem pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu kota:

 • posprzątaj dokładnie kuwetę, wymień żwirek i zadbaj o czystość w domu (koty to bardzo porządnickie stworzenia;)),
 • przygotuj wyliczone porcji karmy i duży zapas wody,
 • kup nowe zabawki dla kota (nowa wędka do zabawy z petsitterem na pewno poprawi mu humor:)),
 • możesz zamontować w domu kamerkę dla zwierząt, aby mieć pewność, że wszystko jest okej pod Twoją nieobecność (pamiętaj, aby poinformować opiekuna, że masz kamerę w domu).

Petsitter dla kota

Jak znaleźć idealnego opiekuna?

Jeśli chcesz troskliwej opieki nad ukochanym pupilem, musisz wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Oto wskazówki, które należy wziąć pod uwagę przy zatrudnianiu opiekuna zwierząt domowych:

 • opinie — zapytaj o referencje danego opiekuna, w ten sposób uzyskasz informacje na temat wiarygodności opiekuna i jakości jego usług,
 • dostępność – sprawdź, czy osoba jest dostępna w potrzebnym terminie,
 • odległość — dowiedz się, jak daleko od Twojego domu mieszka petsitter,
 • spotkanie zapoznawcze — umów się na spotkanie zapoznawcze, aby sprawdzić poziom komfortu między Twoim zwierzakiem a wybranym petsitterem.

Chociaż domowy hotel i karmienie w domu zwierzaka są zazwyczaj przeznaczone na różne sytuacje, to oby dwie usługi oferują ważne wartości. Te wartości nie tylko czynią je lepszymi od niedoświadczonych osób takich jak sąsiad lub przyjaciel, ale także dokładnie podkreślają, dlaczego są dobrym wyborem dla komfortu psiaka. Przede wszystkim pupil będzie pod opieką profesjonalisty, a jednocześnie będzie cieszył się przyjaznym dla zwierząt miejscem stworzonym specjalnie z myślą o bezpieczeństwie czworonogów. Opiekunowie zwierząt nie bez powodu wybrali swoją ścieżkę kariery, oni naprawdę kochają wszystkie Fafiki i Mruczki na świecie. ;-) Osoby te są współczujące i troskliwe wobec zwierząt. W trakcie opieki petsitter wysyła zdjęcia, filmiki i relacje, dzięki czemu można spokojnie i bez wyrzutów sumienia odpoczywać na wyjeździe.

Jak znaleźć idealnego opiekuna?