Tabletka dzień po — w jakich sytuacjach ją zastosować?

Antykoncepcja awaryjna to sposób na zmniejszenie ryzyka zajścia w ciążę po stosunku płciowym bez zabezpieczenia. Warto pamiętać o tym, że nie przerywa ona ciąży, która już się rozpoczęła. Tabletka dzień po jest przeznaczona do okazjonalnego stosowania, a nie jako podstawowa forma antykoncepcji.

Kiedy stosować tabletkę dzień po?

Możesz wybrać antykoncepcję awaryjną, jeśli:

  • W ciągu ostatnich pięciu dni (120 godzin) odbyłaś stosunek płciowy bez zabezpieczenia,
  • Stosowałaś swoją regularną metodę antykoncepcji nieprawidłowo lub Twoja regularna metoda antykoncepcji mogła zawieść w ciągu ostatnich pięciu dni (120 godzin).

 

Powody, dla których regularna metoda kontroli urodzeń może zawieść, obejmują:

  • Prezerwatywa pękła, zsunęła się lub nie była używana przez cały czas uprawiania seksu,
  • Zwykle zażywasz tabletki antykoncepcyjne zawierające zarówno estrogen, jak i progestagen, ale zapomniałaś zażyć tabletki co najmniej dwa dni z rzędu,
  • Zwykle przyjmujesz tabletki antykoncepcyjne zawierające tylko progestagen (zwane „minipigułkami”) i zażyłaś je z ponad trzygodzinnym opóźnieniem,
  • Plaster antykoncepcyjny odpadł, został usunięty zbyt wcześnie lub założony zbyt późno,
  • Pierścień antykoncepcyjny wypadł, został usunięty zbyt wcześnie lub założony zbyt późno,
  • Twój partner nie wycofa się na czas i dojdzie do wytrysku wewnątrz pochwy lub na narządach płciowych,
  • Przypadkowe wypadnięcie wkładki wewnątrzmacicznej (IUD).

 

Czy antykoncepcja awaryjna jest bezpieczna?

Tak, różne rodzaje antykoncepcji awaryjnej są bezpieczne dla większości kobiet. Wkładki wewnątrzmaciczne mogą być stosowane przez większość osób.

Tabletka dzień po zawiera te same hormony, które można znaleźć w hormonalnych metodach kontroli urodzeń (pigułki antykoncepcyjne, plastry na skórę, pierścienie dopochwowe i niektóre wkładki wewnątrzmaciczne). Hormony te są bezpiecznie stosowane od lat.

 

Czy jeśli mam przeciwwskazania do stosowania tabletek antykoncepcyjnych, będę mogła zażyć pigułkę dzień po?

Nawet pacjentki, które nie mogą stosować hormonalnej antykoncepcji zawierającej estrogeny jako podstawowej metody antykoncepcji (tak jak duża część kobiet w wieku powyżej 35 lat, która pali papierosy lub posiada historię zawału serca, udaru mózgu, zaburzeń krzepnięcia, migrenowych bólów głowy lub chorób wątroby, lub które karmią piersią) mogą stosować antykoncepcję awaryjną, ponieważ hormony są przyjmowane tylko przez jeden dzień.

 

Dodatkowo niektóre rodzaje antykoncepcji awaryjnej nie zawierają hormonów. Są to miedziane wkładki domaciczne.

 

Jak działa tabletka dzień po?

Głównym sposobem działania tabletek antykoncepcji awaryjnej jest zapobieganie owulacji (uwalnianiu komórki jajowej z jajnika).

Wszystkie metody antykoncepcji awaryjnej działają poprzez zmniejszenie szansy na zapłodnienie komórki jajowej przez plemniki. Wkładki wewnątrzmaciczne (IUD), mogą również zmniejszać prawdopodobieństwo, że zapłodniona komórka jajowa zagnieździ się i rozpocznie ciążę.

 

Jak skuteczna jest antykoncepcja awaryjna?

Wkładki wewnątrzmaciczne (IUD) są bardziej skuteczne niż tabletka dzień po, a miedziana wkładka jest najskuteczniejszą formą antykoncepcji awaryjnej.

Zarówno miedziane, jak i hormonalne wkładki wewnątrzmaciczne zapobiegają ponad 99% ciąż, jeśli zostaną założone w ciągu pięciu dni od stosunku płciowego bez zabezpieczenia.

Antykoncepcja awaryjna nie może odwrócić ciąży, która już się rozpoczęła. Innymi słowy, jeśli zapłodnione jajeczko zagnieździło się już w macicy, antykoncepcja awaryjna nie zakłóci ani nie zaszkodzi ciąży. Tabletka dzień po, to nie to samo, co aborcja farmakologiczna (czasami nazywana „pigułką aborcyjną”), która zawiera inne leki.

 

Musisz jednak pamiętać o tym, że tabletki dzień po są dostępne w Polsce tylko i wyłącznie na receptę, po uprzedniej konsultacji lekarskiej. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania antykoncepcji awaryjnej, powinnaś zawsze skonsultować się z lekarzem.