Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Rzeszów

Obecnie nowe technologie są tak wysoko rozwinięte, że znajdujemy coraz nowsze rozwiązania, które ułatwiają nam nawet prozaiczne, codzienne czynności jak otwieranie czy zamykanie drzwi. Samozamykacz do drzwi sprawia, że używanie drzwi staje się bardziej sprawne i komfortowe. Spiesząc się do pracy czy szkoły nie musimy tracić cennych minut na „mocowanie” się z ciężkimi drzwiami lub furtką. Odpowiedni samozamykacz zrobi to za nas. Zamontowanie tego urządzenia sprawdza się zarówno w budynkach mieszkalnych jak i lokalach usługowych, gdzie natężenie ruchu jest wyjątkowo duże. Szkoły, szpitale, biblioteki czy posterunki policji co raz częściej stosują drzwi wyposażone w samozamykacz, co chroni ich użytkowników przed hałasem głośnej ulicy.

Czy właściwie jest samozamykacz?

Samozamykacz, nazywany również domykaczem do drzwi, jest mechanizmem, który umożliwia samoistne zamknięcie się drzwi po ich uprzednim otworzeniu. Samozamykacz spełnia swoje zadanie bezszelestnie i bez głośnego odgłosu trzaśnięcia o framugę w całkowicie kontrolowany sposób. Drzwi wyposażone w tego typu system wracają do swojego pierwotnego położenia zaraz po ich otworzeniu.

Jak działa samozamykacz? Proces zamykania drzwi jest prosty i opiera się na zasadzie oddziaływania na siebie sił. Sprężyna, która jest głównym komponentem samozamykacza, w trakcie otwierania drzwi ulega sprężeniu co pozwala na zgromadzenie się w niej energii mechanicznej. Kiedy puszczamy drzwi, wcześniej wytworzona energia pozwala na zamknięcie się drzwi i powrót do ich prawidłowego położenia. Działanie domykacza drzwi może być napędzane siłą człowieka bądź też za pomocą elektromechaniki. Taki domykacz musi być wyposażony w odpowiedni siłownik.

Praktyczne zastosowanie samozamykacza

Automatyczny zamykacz do drzwi ma wiele zalet i praktycznych zastosowań. Jedną z najczęstszych przyczyn, dla której montuje się samozamykające się drzwi jest ochrona przed zbędnym wychłodzeniem pomieszczenia. Nieumiejętnie zamknięte drzwi są powodem napływania z zewnątrz chłodnego powietrza, co powoduje obniżenie temperatury, a co za tym idzie, koniecznością „podkręcenia” mocy ogrzewania. Zamontowanie samozamykacza pomaga uniknąć takich sytuacji.

Nowoczesne samozamykacze

Domykacze do drzwi świetnie sprawdzają się w blokach mieszkalnych i kamienicach, gdzie mieszkańcy starają się dbać o porządek i prywatność. Samozamykacz z blokadą chroni przed wizytami osób z zewnątrz, które nie są mile widziane. Wychodząc z klatki schodowej mamy pewność, że drzwi zamkną się za nami, a możliwość ich otworzenia będą miały tylko osoby posiadające klucz lub kod dostępu.

Sposób montażu samozamykaczy

Wzbogacenie drzwi w samozamykacz nie jest zabiegiem prostym. W celu zamontowania urządzenia warto skonsultować się ze specjalistą, który zrobi to w profesjonalny sposób. Nieudolne próby samodzielnego montażu domykacza mogą jedynie zniszczyć nasze drzwi i wpędzić w nas w dodatkowe wydatki.

Jeżeli czujecie się na siłach i posiadacie umiejętności do zainstalowania samozamykacza, warto uniknąć kilku błędów, które są najczęściej popełniane. Jednym z nich jest dobranie złego rodzaju urządzenia to wagi skrzydła i tworzywa, z jakiego zostały wyprodukowane drzwi. Jeżeli nie jesteście pewni, warto zasięgnąć porady konsultanta w sklepie z samozamykaczami. Warto również przed montażem samych drzwi przemyśleć w jakim miejscu chcecie je umieścić. Częstym problem jest bowiem zbyt mała ilość miejsca we framudze na zamontowanie samozamykacza lub odległość od ściany.