Niezaprzeczalnie klimatyzacja jest urządzeniem, które jest niezwykle przydatne w okresie letnim. Dzięki niemu jesteśmy w stanie nawet w najcieplejsze dni uzyskać komfort termiczny – tak ważny do prawidłowego funkcjonowania. W poniższym artykule przedstawimy Ci podstawowe zagadnienia, które powinieneś znać przed zakupem odpowiedniego urządzenia. Zapraszam do lektury!

Odpowiednia moc klimatyzatora

Moc klimatyzatora to najważniejszy parametr, który wymaga dokładnego obliczenia. Na wielkość tego parametru składa się wiele zmiennych, które zależą od wielkości pomieszczenia, nasłonecznienia, emisji ciepła z urządzeń czy ścian. Zazwyczaj jest to zbyt skomplikowane i pomiarów dokonuje specjalista z firmy od klimatyzacji.

Można wykonać również obliczenia bardziej szacunkowe, które stosuje się w domach jednorodzinnych. Wówczas założenie jest znacznie bardziej prostsze. Na każdy metr kwadratowy mieszkania należy przeznaczyć moc o wartości 0,1 kW. Zatem do ogrzania pomieszczenia o wielkości 50 m2 należy zaopatrzyć się w urządzenia o mocy 5,0 kW. Wówczas będziemy mieli pewność, że moc chłodnicza nie będzie nas w żaden sposób ograniczała i będzie maksymalnie wydajna.

Rodzaj klimatyzatora

Niezwykle ważna jest nie tylko moc, ale również sam rodzaj instalacji klimatyzacyjnej. Mamy do wyboru bowiem takie opcje jak klimatyzator typu split, multisplit i klimatyzator przenośny. Wybór odpowiedniego zależy przede wszystkim od naszych oczekiwań jak i możliwości.

Najtańszym i najbardziej efektywnym rozwiązaniem będzie klimatyzacja split. Dzieli się ona na jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną. Instalacja nie jest skomplikowana i można ją zamontować praktycznie wszędzie. Świetnie nadaje się do chłodzenia jednego pomieszczenia. W wyborze dobrego klimatyzatora do domowej klimatyzacji na pewno pomogą na stronie https://klima-poznan.pl/.

Jeżeli chcemy skutecznie klimatyzować kilka pomieszczeń – wówczas najlepszym wyjściem będzie multisplit. Posiada kilka jednostek wewnętrznych, dlatego można je montować w kilku pomieszczeniach w celu uzyskania odpowiedniego komfortu termicznego. Wielkość instalacji jest znacznie większa niż w poprzedniej wersji, dlatego nie wszędzie będzie możliwe jej zainstalowanie. Często może się okazać również, że tańszym rozwiązaniem będzie instalacja kilku urządzeń typu split.

Do dyspozycji mamy również klimatyzatory przenośne. Teoretycznie możemy ja ulokować w dowolnym miejscu. W praktyce potrzebują jednak dostępu do zewnątrz, aby skutecznie wymieniać powietrze. Dodatkowo jest to mniej wydajne rozwiązania – same urządzenie jest tańsze, ale pobiera znacznie więcej mocy. W dodatku nie nadaje się do klimatyzowania większych pomieszczeń.

Wszystko co musisz wiedzieć o klimatyzacji domowej