Czy wiesz jak przywrócić dane z martwego komputera?

Utrata danych może być druzgocąca dla użytkowników, zwłaszcza gdy aktualnie pracujesz nad jakimś projektem, a Twój komputer niespodziewanie się wyłącza. Kiedy komputer nie uruchamia się ponownie, utknął na ekranie logo lub wyłącza się nienormalnie raz po raz, są to oznaki, że twoje dane są zagrożone.

Awaria dysku twardego, wadliwa płyta główna lub nieprawidłowe działanie systemu operacyjnego może być przyczyną tego i może prowadzić do częściowej lub całkowitej utraty danych. Ale, może być jakaś nadzieja. Zobaczmy, jakie metody można zastosować, aby przywrócić dane z martwego komputera.

Użyj płyty DVD z instalacją systemu Windows

Jeśli komputer nie uruchamia się, może być możliwe, że system operacyjny stał się uszkodzony. Możesz użyć płyty instalacyjnej Windows, aby ponownie zainstalować okna lub skopiować pliki z dysku twardego na inny dysk, taki jak USB. Wręcz przeciwnie, jeśli okna działają, ponieważ dysk twardy jest na ostatnich etapach, nie martw się, ponieważ ta metoda może również pracować dla tej sytuacji.

  • Włóż dysk OS do komputera.
  • Naciśnij dowolny klawisz, aby przejść do wyświetlania instalacji systemu Windows.
  • Gdy zobaczysz okno "Zainstaluj teraz", kliknij opcję "Napraw komputer" obecną w lewej dolnej części ekranu.
  • Kliknij "Rozwiązywanie problemów" i przejdź do "Opcji zaawansowanych" i wybierz "Wiersz poleceń".
  • W oknie Wiersz polecenia wpisz "Notatnik" i kciuk "Enter".
  • Gdy otworzy się Notatnik, kliknij opcję "Plik" i stuknij w "Otwórz".

Z tego miejsca możesz skopiować i wkleić dane z dysku twardego komputera na zewnętrzny dysk flash USB.Uwaga: Upewnij się, że nie klikasz dwukrotnie żadnych folderów, ponieważ może to spowodować otwarcie plików, które w rzeczywistości może zamrozić okno notatnika lub cały ekran systemu. Kliknij prawym przyciskiem myszy na pliki i skopiuj je do wklejenia na zewnętrznym dysku twardym. W przypadku, gdy notatnik utknie, możesz użyć wiersza poleceń i otworzyć menedżera zadań, wpisując "taskmgr". Możesz wybrać "Notatnik" z wyskakującego okna i kliknąć opcję "Zakończ zadanie".

Po zakończeniu tworzenia kopii zapasowej, możesz wyłączyć komputer lub kontynuować do ustawień ponownej instalacji systemu Windows. Pamiętaj, aby bezpiecznie usunąć dysk zapasowy przed przystąpieniem do instalacji. Czy wiesz jaki jest https://techpolska.pl/najlepszy-program-do-odzyskiwania-danych/ ? 

Wyjmij dysk twardy i włóż go do innego komputera

Jeśli z dyskiem twardym nie ma nic złego, wówczas można go wyjąć z komputera i włożyć do innego komputera. Najlepszym sposobem jest jednak umieszczenie dysku twardego w obudowie, która umożliwia podłączenie go przez port do dowolnego laptopa lub komputera. W ten sposób można zabezpieczyć wszystkie dane, kopiując je na inne urządzenie. 

Spróbuj uruchomić system Windows w trybie bezpiecznym

Jeśli komputer włącza się, ale system Windows nie uruchamia się normalnie, naciśnij klawisz F8, aby system Windows 7 uruchomił się w trybie bezpiecznym. Jeśli system Windows pomyślnie rozpocznie się w trybie bezpiecznym, możesz włożyć dysk flash USB do komputera i szybko skopiować-wkleić wszystkie ważne dane, aby uniknąć utraty danych. Gdy wszystkie dane są bezpieczne, można rozwiązać problemy, które mogą być przyczyną nieprawidłowego działania komputera.

Użycie oprogramowania do odzyskiwania danych

Możesz użyć oprogramowania do odzyskiwania danych. Takie oprogramowanie pozwala użytkownikom odzyskać dane poprzez zainstalowanie programu na USB, tworząc dysk startowy, który pomaga uzyskać dostęp do plików i skopiować je na zewnętrzny dysk twardy. W zależności od tego, jakie oprogramowanie wybierzesz, kroki instalacji i aktywacji na USB mogą się różnić; jednak proces ten jest zazwyczaj dość prosty. Każdy może sobie poradzić używając go do odzyskiwania danych. Niektóre z tych programów pomagają również w naprawie komputera lub reinstalacji systemu Windows w przypadku uszkodzonego systemu operacyjnego.

Końcowe przemyślenia

Utrata danych nagle powoduje niepokojące okoliczności. Każdy, kto pracuje nad ważnym zadaniem lub projektem, może odczuwać stres związany z utratą pracy, gdy komputer zaczyna zachowywać się nienormalnie i nie uruchamia się. Tak więc, wyżej wymienione metody mogą pomóc Ci poradzić sobie z problemem pod ręką i uratować swoje dane. Jeśli nie poradzisz sobie z odzyskaniem plików z martwego komputera/laptopa, możesz skontaktować się z nami, abyśmy mogli Ci pomóc.