Rozmowy o inwestycjach i turystyce z ambasadorami 12 krajów w Rzeszowie
Przedstawiciele 12 krajów spotkali się z lokalnymi liderami w celu omówienia potencjału gospodarczego i turystycznego Podkarpacia oraz Rzeszowa. Wydarzenie to miało na celu wzmocnienie międzynarodowej współpracy i zaprezentowanie regionu jako strategicznego partnera w odbudowie Ukrainy oraz atrakcyjnego miejsca turystycznego.

Spotkanie dyplomatów z lokalnymi władzami

W piątek, wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul, poseł Paweł Kowal oraz prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek spotkali się z ambasadorami z 12 krajów. Tematem rozmów była rola Podkarpacia i Rzeszowa w kontekście przyszłych inwestycji oraz rozwoju turystyki. Inicjatorem tego spotkania był poseł Paweł Kowal, który pełni funkcję przewodniczącego Rady ds. Współpracy z Ukrainą.

Podkarpacie jako kluczowy partner w odbudowie Ukrainy

Podczas spotkania podkreślono znaczenie Rzeszowa jako potencjalnego centrum odbudowy Ukrainy. Wojewoda Teresa Kubas-Hul zaznaczyła: Chcemy bardzo aktywnie włączyć się w proces odbudowy Ukrainy. Wymaga on partnerstw międzynarodowych, współpracy, bo tylko wtedy uda się osiągnąć sukces. Dlatego takie spotkania, jak to dzisiejsze, są bardzo ważne. Rzeszów, dzięki już istniejącym kontaktom z miastami ukraińskimi, jest gotowy odegrać kluczową rolę w tym procesie.

Promocja turystyczna regionu

Rzeszów i województwo podkarpackie mają wiele do zaoferowania również pod względem turystycznym. Poseł Paweł Kowal podkreślił: Zależy mi także na tym, aby Rzeszów i województwo podkarpackie wzmacniać i promować w świecie jako miejsca turystyczne. Stąd piątkowe spotkanie. Chciał, by ambasadorowie kluczowych państw Unii Europejskiej zobaczyli, jak miasto łączy nowoczesność z tradycją, oferując również duże możliwości biznesowe, naukowe i kulturalne.

Wizyta dyplomatów w regionie

Ambasadorowie mieli okazję odwiedzić kilka kluczowych miejsc w regionie, w tym Międzynarodowe Centrum Integracji Feniks w Rzeszowie, Rzeszowskie Piwnice, Muzeum-Zamek w Łańcucie oraz winnicę Piwnice Półtorak w Witryłowie nad Sanem. Winnica ta, obejmująca prawie 10 hektarów nasadzeń, zdobyła pierwsze miejsce w rankingu polskich winnic magazynu Forbes w 2024 roku.

Rzeszów jako strategiczny punkt na mapie Europy

Prezydent Rzeszowa, Konrad Fijołek, zwrócił uwagę na strategiczne znaczenie miasta i całego Podkarpacia nie tylko w kontekście Europy, ale również w skali globalnej. Podkreślił, że region łączy nowoczesność z bogatą historią i niezaprzeczalnym pięknem krajobrazu. Takie połączenie czyni z Rzeszowa atrakcyjne miejsce zarówno dla inwestorów, jak i turystów.

Spotkanie z dyplomatami było szansą na zaprezentowanie potencjału gospodarczego i turystycznego województwa podkarpackiego, które pragnie odgrywać istotną rolę zarówno w odbudowie Ukrainy, jak i w promocji regionu na arenie międzynarodowej.


Według informacji z: UW Rzeszów