W Rzeszowie szukają prac o kulturze. Najlepsze trafią do antologii

W Rzeszowie szukają prac o kulturze. Najlepsze trafią do antologii

Na uczelniach te teksty często kończą swój obieg po obronie. Tym razem mają dostać drugie życie, bo Estrada Rzeszowska i Rzeszowski Inkubator Kultury ogłosiły nabór do konkursu „.dok dyplomy o kulturze”. W centrum uwagi są badania o kulturze, jej odbiorcach i sposobach zarządzania instytucjami. Najciekawsze opracowania lub ich fragmenty mogą trafić do specjalnej antologii i wyjść poza akademickie półki.

  • Konkurs szuka prac o zmianach, które już widać w kulturze
  • Elektroniczne zgłoszenia i finał na początku 2027 roku

Konkurs szuka prac o zmianach, które już widać w kulturze

Do udziału można zgłaszać prace licencjackie, magisterskie, podyplomowe i doktorskie obronione w dwóch ostatnich latach akademickich – 2024/2025 oraz 2025/2026. Organizatorzy celują w teksty, które nie zatrzymują się na opisie zjawisk, ale próbują je porządkować i tłumaczyć.

Wśród tematów znalazły się nowe trendy w kulturze, uczestnictwo w wydarzeniach i instytucjach kultury, zarządzanie tym sektorem, polityki kulturalne oraz innowacje wdrażane przez instytucje. To szerokie pole, ale właśnie dlatego konkurs może zainteresować zarówno autorów badań o lokalnych inicjatywach, jak i tych, którzy przyglądają się większym zmianom w całym kraju.

Najmocniejszym elementem całego przedsięwzięcia jest zapowiedziana publikacja najlepszych prac albo ich fragmentów w antologii wydanej przez Estradę Rzeszowską. Dla autorów to szansa, by tekst przygotowany na uczelnię zaczął funkcjonować także poza murami wydziału, tam gdzie wiedza o kulturze rzeczywiście bywa potrzebna.

Elektroniczne zgłoszenia i finał na początku 2027 roku

Organizatorzy wyznaczyli jasny harmonogram, a formalności ograniczyli do minimum. Zgłoszenia mają spływać drogą elektroniczną, co skraca całą procedurę i pozwala wysłać pracę bez dodatkowych wizyt czy papierowych kompletów.

– zgłoszenia można przesyłać do 1 listopada 2026 roku,
– prace należy wysyłać na adres [email protected],
– wyniki konkursu mają zostać ogłoszone do 1 marca 2027 roku,
– regulamin i szczegółowe informacje są dostępne na stronie Inkubatora Kultury.

W takim układzie konkurs nie jest tylko akademickim konkursem z nazwą w kalendarzu. Dla osób, które zajmują się kulturą od strony badań, to realna możliwość, by ich analiza weszła do szerszego obiegu i spotkała się z praktyką instytucji, które na co dzień tworzą kulturalną mapę miasta i regionu.

na podstawie: Urząd Miasta w Rzeszowie.