Jeszcze jakiś czas temu recepcja, a w niej nieodzowny element, lada recepcyjna kojarzona była jedynie z hotelami lub wielkimi korporacjami. Obecnie większość, jak nie każda z firm udostępnia przestrzeń biurową, aby stworzyć właśnie takie miejsce.

Niezliczone są opcje jak może wyglądać lada recepcyjna, wszyscy chyba jednak wiemy, że to właśnie lada, jako jeden z pierwszych napotkanych elementów ma być spójna z firmą. Kryteriów opisujących lady recepcyjne w przedsiębiorstwach jest naprawdę wiele: gabaryt, materiał, układ czy kolorystyka. Nad tą ostatnią kwestią warto się pochylić.

Wydawać by się mogło, iż kolor mebli recepcyjnych należy do kwestii błahych, ktoś mógłby powiedzieć, że są przecież ważniejsze aspekty: materiał czy układ. Kwestia kolorystyki lady recepcyjnej dla laika jest szybkim tematem, natomiast dla specjalisty jest sprawą wymagającą zastanowienia oraz weryfikacji z otoczeniem.

Dokonując wyboru kolorystyki lady recepcyjnej należy mieć przede wszystkim na względzie, fakt czy dana firma charakteryzuje się konkretnymi kolorami. Takim przykładem jest pewna sieć banków, którą charakteryzują jakże głębokie kolory czerwieni. Niby nie każdy ma konto, ale wiadomo o kogo chodzi. Lada recepcyjna w takich jednostkach, powinna a nawet musi współgrać z konkretnym kolorytem zapisanym w polityce firmy.

Jeśli przedsiębiorstwo nie ma ogólno-przyjętych zasad, wymagających koloru lady, architekci mają pole do popisu. W takich sytuacjach, aranżując recepcję, należy starać się, aby lada recepcyjna była kompatybilna z pozostałą kolorystyką. Chodzi tutaj o spójność m.in. z wykładzinami czy kolorystyką mebli, tak aby nie było między nimi rozbieżności.

Tam gdzie tworzy się pomysły, gdzie rodzą się nowe idee, tam należy umiejscawiać lady w kontrowersyjnych kolorach, wpływających na konstruktywne myślenie. Przykładem takiego miejsca jest agencja PR-owa, gdzie ostre kolory ochoczo wpłynąć mogą na innowatorskie pomysły. Odmienną w 180 st. będzie lada umiejscowiona w strukturach ochrony zdrowia np. przychodnie zdrowia. W takich jednostkach lady recepcyjne wykonane powinny być w odcieniach błękitu/bieli nadając tym miejscom estetyczności oraz spokoju.

Przestronny hotel na uboczu w stylu skandynawskim lepiej będzie się reprezentował z ladą w odcieniach drewnopodobnych, niż imitujących kolorystykę chłodnego betonu. Nowoczesne kasyno nabierze pazura, dzięki w ciemnej kolorystyce z odrobiną światła mieniącego się w oczach.

Recepcja w kancelarii prawnej powinna być wykonana w kolorach zbliżonych do drewna nadając tym samym charakter stateczności oraz profesjonalizmu.

Koloryt lad recepcyjnych w jednostkach państwowych, zazwyczaj jest jasno określony lub określony jest w niepisanych zasadach, np. służba leśna domyślnie wybierze odcienie zieleni.

Pomimo, iż wydawać by się mogło, że kolor lady jest szybką decyzją do podjęcia, w prawdzie wymaga on chwili przemyślenia. Wszystko po to aby firma odbierana była jako profesjonalna, otwarta na klienta a przy tym idąca ramie w ramie z panującymi trendami.

https://ameco.pl/oferta/meble-biurowe/lady-recepcyjne/